Nocny zakaz handlu w Wałbrzychu

nocny1

nocny1Radykalne ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej od godziny 23:00 do godz. 6:00. Radni zdecydowali, że czynne mogą być wtedy tylko stacje benzynowe, apteki i hotele. My sprawdzamy, co z tego wyniknie.

 

Radykalne ograniczenie możliwości prowadzenia działalności gospodarczej od godziny 23:00 do godz. 6:00. Radni zdecydowali, że czynne mogą być wtedy tylko stacje benzynowe, apteki i hotele. My sprawdzamy, co z tego wyniknie.nocny1

Przyjęta na ostatniej sesji uchwała wprowadza wiele zmian. Zakazany jest nie tylko handel, ale także prowadzenie usług. Ponadto lokale gastronomiczne w dni powszednie mogą być czynne maksymalnie do godz. 24:00, w weekendy jest to wydłużone do godziny 3:00. Te zasady nie obowiązują, jeżeli w lokalu będzie organizowana impreza zamknięta (np. wesele).

– Chcieliśmy uporządkować sytuację na terenie miasta – wyjaśnia Krzysztof Fila z ratusza. – W przeszłości były skargi zarówno na to, że punkty są czynne za krótko, ale były też skargi na to, że zakłócają ciszę i spokój okolicznych mieszkańców – dodaje.

Nieoficjalnie wiadomo, że gmina wzięła na celownik przede wszystkim działające w nocy skupy złomu oraz sklepy oferujące alkohol. W ratuszu przekonują, że takie rozwiązanie obowiązuje także w innych miejscowościach, a projekt uchwały był konsultowany ze środowiskiem przedsiębiorców, Federacją Konsumentów i związkami zawodowymi.O decyzji radnych handlowcy dowiedzieli się już po fakcie.

Właściciele sklepów nocnych już zapowiedzieli zaskarżenie uchwały u wojewody. – Handlujemy w nocy, bo nie mamy wyboru. W dzień nie wytrzymujemy konkurencji marketów. Tam wszyscy robią podstawowe zakupy – tłumaczą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *