Nigdy więcej wojny

Jak co roku, tak i 11 września podczas uroczystości upamiętniających poległych polskich, kanadyjskich oraz brytyjskich żołnierzy na Cmentarzu Wojskowym w Adegem oddano im hołd. Tegoroczne uroczystości miały wyjątkowy charakter, bowiem hołd poległym żołnierzom oddał JKM Filip I Koburg-Król Belgii. Wszyscy w swoich przemówieniach głośno podkreślali NIGDY WIĘCEJ WOJNY.

Hołd poległym żolnierzon oddaje wójt gminy Świdnica

Właśnie w tych walkach o wyzwolenie północnych regionów Belgii uczestniczyła Pierwsza Dywizja Pancerna pod dowództwem generała Stanisława Maczka i właśnie w niedzielę podczas upamiętnienia tamtych ważnych wydarzeń historycznych, które miały miejsce w 1944 roku uczestniczyli polscy kombatanci, ich rodziny, przedstawiciele polskiej ambasady oraz władz samorządowych. Wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek wraz z rzecznikiem prasowym oddali hołd poległym składając wieniec pod pomnikiem na cmentarzu w Adegem. Wizyta w mieście partnerskim Maldegem ( które od 2010 r. wiąże partnerska umowa z gminą Świdnica) odbyła się na zaproszenie władz gminy partnerskiej. Po uroczystościach odbyło się spotkanie z weteranami oraz wdowami żołnierzy walczących o wolność Belgii.

„Pamięć jest wdzięcznością serca”, należy pamiętać o tych, którzy oddali swój najcenniejszy dar – dar życia. To właśnie oni zapisali się na kartach historii. Pamiętajmy, że właśnie w tych trudnych czasach Europę należy budować na mocnym fundamencie pokoju. Pielęgnujmy pamięć o ludziach, którzy walczyli o pokój, zwłaszcza w tych trudnych i niespokojnych czasach – mówiła wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek.

Adegem to miejscowość leżąca 23 km od Brugii, w kierunku Gandawy, w pobliżu miasta Maldegem. Znajduje się tutaj Kanadyjski Cmentarz Wojskowy. Opiekunem cmentarza jest Brytyjska Komisja Grobów Wojennych (Commonwealth War Graves Commission).
Na terenie nekropolii znajduje się 1119 grobów żołnierzy z krajów Alianckich poległych w czasie II Wojny Światowej. Większość żołnierzy pochowanych w Adegem to ofiary operacji odbijania lewego brzegu Skaldy, co miało miejsce na przełomie października i listopada 1944 r. Polacy razem z siłami alianckimi w ostatnim tygodniu września 1944 r. oswobodzili Antwerpię, leżącą u ujścia rzeki Skalda. Niestety, nie udało się wyprzeć wojsk niemieckich z całego regionu, co uniemożliwiało wykorzystanie portu w Antwerpii. Zadanie opanowania lewego brzegu rzeki zostało powierzone 3. Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, wspieranej przez 4. Kanadyjską Dywizję Pancerną, 52. Brytyjską Dywizję Piechoty oraz 1. Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Działania wojenne trwały od października do listopada 1944 r. Najcięższe ponad dwutygodniowe walki toczyły się o zdobycie przeprawy na Kanale Leopolda (na północ od Gandawy). Do 3 listopada żołnierze niemieccy zostali wyparci z północno – wschodniej Belgii, a lewy brzeg Skaldy był w końcu wolny.

Na tym cmentarzu złożone są także prochy żołnierzy walczących w innych rejonach Belgii, pochowane uprzednio na cmentarzach parafialnych w różnych zakątkach kraju.
W wydzielonej polskiej kwaterze znajdują się 33 groby żołnierzy 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, m.in. poległych w dn. 9-10 września 1944r. w walkach o Aalter (miejscowość pomiędzy Brugią, a Gandawą). Na kamiennych nagrobkach z wykutym wizerunkiem orła podano nazwisko, datę śmierci i przynależność wojskową.

Każdego roku we wrześniu na terenie nekropolii odbywa się ceremonia z udziałem przedstawicieli władz państwowych i lokalnych oraz członków korpusów dyplomatycznych państw alianckich, upamiętniająca poległych.

Uroczystości na cmentarzu wojskowym w Adegem odbyły się z udziałem JKM Filipa I Koburg-Króla Belgii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *