Nigdy więcej wojny! (FOTO)

foto 08

foto 08W 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w samo południe uczczono pamięć poległych żołnierzy. – Nigdy więcej wojny i chwała bohaterom! – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

W 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej w samo południe uczczono pamięć poległych żołnierzy. – Nigdy więcej wojny i chwała bohaterom! – mówiła Beata Moskal-Słaniewska, prezydent Świdnicy.

foto 21

Uroczystości odbyły się w piątek, 8 maja. Pod Pomnikiem Zwycięstwa na placu Grunwaldzkim zgromadzili się przedstawiciele władz miasta i powiatu, związków kombatanckich, organizacji politycznych i społecznych, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, poczty sztandarowe świdnickich szkół oraz harcerze.

Uczestnicy najpierw odśpiewali hymn państwowy, a następnie wysłuchali przemówienia prezydenta Świdnicy. – Chylę głowę przed bohaterami, którzy stoją tu przed wami i przede mną. Trzeba mieć w sobie niesłychaną odwagę, by dla dobra ojczyzny rzucić na szalę wszystko co się ma, a przede wszystkim życie – mówiła Beata Moskal-Słaniewska. – II wojna światowa była najstraszniejszą, jaką przeżyli ludzie. Z 2 miliardów osób, którzy wówczas żyli na świecie, aż 70 mln oddało swoje życie. Chwała bohaterom, chwała tym, którzy wracali do tej zniszczonej, zrujnowanej ojczyzny, która dzięki nim miała szansę na odnowę.

Prezydent Świdnicy przypomniała też swoje symbole z dzieciństwa: białego gołębia i napis „nigdy więcej wojny”. Podkreśliła, że to bardzo ważne przesłanie, szczególnie w obliczu niepokojących wieści docierających zza wschodniej granicy. – Życie w poczuciu bezpieczeństwa, bez żadnych zagrożeń to jedna z najwyższych wartości – dodała.

Głównym punktem uroczystości był program artystyczny „Chwała bohaterom” w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Jubilat” ze Świdnickiego Ośrodka Kultury oraz Świdnickiej Orkiestry Dętej pod batutą Kacpra Biruli.

Na zakończenie rocznicowych uroczystości delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem, co dowodzi, że pamięć o ważnych wydarzeniach sprzed lat jest wciąż żywa w sercach świdniczan.

(BFG), fot. Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150508gru{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *