Niezwykłe znaleziska w Strzegomiu

028-02

028-02W ostatnich dniach grudnia podczas prac ziemnych na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu dokonano ciekawego odkrycia. W wykopie pod instalację odwadniającą znaleziono przedwojenne ułomki naczyń kuchennych i stołowych, naczynia kuchenne, butelki i inne przedmioty codziennego użytku.  

W ostatnich dniach grudnia podczas prac ziemnych na terenie Liceum Ogólnokształcącego w Strzegomiu dokonano ciekawego odkrycia. W wykopie pod instalację odwadniającą znaleziono przedwojenne ułomki naczyń kuchennych i stołowych, naczynia kuchenne, butelki i inne przedmioty codziennego użytku.  028-02

Dzięki uprzejmości szefostwa i pracowników firmy wykonującej inwestycję, kilku uczniów pod opieką Piotra Bułakowskiego mogło przeszukać ziemię wydobytą podczas prac instalacyjnych. Znaleziono wiele przedmiotów, wśród których na niewątpliwą uwagę zasługują te, które świadczą o morskich powiązaniach ich właściciela: maska wyobrażająca twarz starego rybaka, figurka marynarza, resztki fajki oraz butelka po oryginalnej amerykańskiej whisky z lat trzydziestych XX wieku (wyprodukowana po 1934 roku, czyli po zniesieniu prohibicji). Rozbawienie poszukiwaczy wywołała figurka porcelanowego kelnera, z łysiną „ozdobioną” dziurkami, będąca pojemnikiem na przyprawy. Była też para dziecięcych łyżew oraz mocno skorodowane wrotki. Znaleziono też całą żarówkę z oznaczeniami firmy do dzisiaj produkującej wyroby oświetleniowe. Interesującym uzupełnieniem wiedzy o dziejach, obchodzącego niedawno jubileuszu stulecia istnienia budynku liceum, są znaleziska związane z funkcjonującym w nim (w czasie wojny) szpitalu wojskowym – wśród nich autentyczna ampułka z zachowanymi napisami po specyfiku o nazwie Prontosil, niemieckim poprzedniku penicyliny.

opr. pw, foto użyczone

{fcomment}

{gallery}galerie/150117znalezisko{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *