Nie przelać roślin

To podstawowy problem każdego posiadacza roślin. Zwykle są one przez nas przelane lub zasuszone. Jak i ile podlewać czy roślinie wystarczyło? Radzimy.

To podstawowy problem każdego posiadacza roślin. Zwykle są one przez nas przelane lub zasuszone. Jak i ile podlewać czy roślinie wystarczyło? Radzimy.

 

Zarówno jedno jak i drugie może doprowadzić do występowania wielu chorób a w konsekwencji nawet obumarcia rośliny

Warto pamiętać, iż rośliny pokojowe dzielą się w zasadzie na trzy grupy:

  • takie, których zapotrzebowanie na wodę jest umiarkowane jak kaktusy, sukulenty oraz zdecydowana ilość roślin ozdobnych

  • takie, których wilgotność jest duża, czyli rośliny kwitnące

  • takie, które wymagają dużej wilgotności czyli rośliny błotne

Podlewanie roślin można ograniczyć, w czasie ich spoczynku czyli w okresie zimowym. Rośliny pokojowe lubią wodę dlatego należy je podlewać lecz w granicach rozsądku. W ich doniczce powinno być wilgotno lecz bez błota a podlewać należy w miarę wysychania podłoża. Rośliny bagienne podlewamy bardzo często.
Po czym stwierdzić wilgotność podłoża? Wystarczy podnieść doniczkę, ta z kwiatkiem, którego należy podlać jest bardzo lekka, wilgotna ziemia jest ciemniejsza.
Warto pamiętać też, że rośliny o większych liściach należy podlewać częściej i obficiej, częstszego podlewania wymagają również rośliny w mniejszych doniczkach. Mniej wody potrzebują rośliny w plastikowych doniczkach niż te posadzone w glinianych, gliniane chłoną szybciej wodę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *