Nie bądź obojętny

Zimowe, bardzo niskie temperatury okazują się często niestety śmiertelne dla osób przebywających poza budynkami, czy też w pomieszczeniach nieogrzewanych. Dlatego dolnośląscy policjanci, realizując działania pomocowe, docierają do osób, które takiej pomocy potrzebują. Trudne warunki pogodowe stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób nietrzeźwych, bezdomnych, samotnych, czy też będących w podeszłym wieku. Dlatego nie bądźmy obojętni wobec tych, którzy zwłaszcza teraz mogą potrzebować naszej pomocy. Pamiętajmy, że nasza reakcja może uratować komuś życie.

bezdomni (10)

Okres zimowy, to przede wszystkim znaczne i częste spadki temperatur, które stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz będących w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, które znajdują się na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych.

Dlatego dolnośląscy policjanci podejmują działania prewencyjne, zmierzające do tego, by takich zdarzeń było jak najmniej i aby każdy, kto potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymał. Funkcjonariusze monitorują i kontrolują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne. Zwracają również szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, w okolicznościach zagrażających ich życiu.

Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają również informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagających bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska o informowanie Policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, także będącej pod wpływem alkoholu, znajdującej się w okolicznościach, które podczas mrozu mogą spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że zareagujemy w takim przypadku i powiadomimy odpowiednie służby. Pamiętajmy, że od naszego zaangażowania i pomocy może zależeć czyjeś życie.

Każdego roku odnotowuje się w Polsce przypadki zgonów osób bezdomnych i samotnych, których przyczyną jest wychłodzenie organizmu. Niestety również podczas tegorocznej zimy, która choć przyszła dość późno, odnotowano na Dolnym Śląsku już pierwsze przypadki śmiertelne. Do śmierci 2 osób z powodu prawdopodobnego wychłodzenia organizmu doszło w ostatnich dniach powiecie kłodzkim i wrocławskim.

Pamiętajmy, że mroźne dni i noce, właśnie szczególnie ciężko znoszą osoby bezdomne, które próbując przetrwać, szukają schronienia na ogródkach działkowych, dworcach kolejowych czy w piwnicach. Warto też upewnić się, czy osoby starsze i samotne, mieszkające po sąsiedzku, nie potrzebują pomocy. O trudnej sytuacji sąsiada czy znajomego możemy również powiadomić Ośrodek Pomocy Społecznej.

Obecne, niskie temperatury, bardzo szybko dały się wszystkim we znaki. Dlatego pamiętajmy, aby przed wyjściem z domu, dla własnego bezpieczeństwa, ciepło się ubrać i zjeść sycący posiłek. Pamiętajmy również, jak ważne jest prawidłowe korzystanie z pieców i piecyków gazowych – stare, niesprawdzane i nieczyszczone, mogą stać się przyczyną zatrucia czadem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *