Nasz „Łokieć” i gminne dożynki w Krzyżowej (FOTO)
W niedzielę 30 sierpnia wielkie święto plonów w gminie Świdnica. Wraz z nim już jedenasta edycja „Świdnickiego Łokcia” – rodzinnej zabawy z nagrodami organizowanej przez naszą redakcję.
W niedzielę 30 sierpnia wielkie święto plonów w gminie Świdnica. Wraz z nim już jedenasta edycja „Świdnickiego Łokcia” – rodzinnej zabawy z nagrodami organizowanej przez naszą redakcję.
Spotkajmy się w Krzyżowej. Dożynki to wspaniałe, radosne wydarzenie integrujące lokalną społeczność. Wystarczy przejrzeć program, aby przekonać się, że atrakcji na pewno nie zabraknie, a każdy powinien znaleźć coś dla siebie.Szczególnie zapraszamy na XI „Świdnicki Łokieć” – imprezę, podczas której mierzymy i liczymy. A ten kto jest „naj”, wygrywa atrakcyjne nagrody.
Świdnicki Łokieć
Świdnicki Łokieć to rodzinna zabawa z nagrodami. Szukamy tych najbardziej wyjątkowych, którzy mogą o sobie powiedzieć, że są „naj”…W tym roku czeka na Was pięć konkurencji. Tradycyjnie poszukamy posiadacza najdłuższego łokcia i stopy. Tu z pewnością będą dominowali panowie. Na panie liczymy w konkursie na najdłuższą nogi i najdłuższe włosy. I wreszcie na deser tradycyjna specjalna konkurencja dedykowana wyłącznie mieszkańcom gminy wiejskiej Świdnica. W przeszłości była „Łapa Sołtysa”, „Palec wskazujący Sołtysowej”, „Rodzinny Łokieć Wójta”, a w tym roku będzie „Gminna Rodzina na 102”. O co chodzi? Będziemy szukali najwyższej rodziny gminy Świdnica. Zmierzymy cztery osoby: tatę, mamą i dwójkę dzieci do 18 roku życia.
My już wiemy, jakie upominki czekają na naszych tegorocznych „naj” . Tajemnicy nie zdradzimy, ale zapewniamy, że jest o co walczyć! W tym roku fundatorami nagród, a zarazem honorowymi patronami naszej imprezy są jak zawsze niezawodni: wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska, starosta świdnicki Piotr Fedorowicz, a także Salony Jubilerskie Wielgus i Szkoła Językowa SMART.
Podobnie jak w latach ubiełych jedna osoba będzie mogła zwyciężyć tylko w jednej konkurencji. Druga równie ważna informacja dotyczy zwycięzców minionych edycji – każdy, kto wybrał w ubiegłym roku lub dwa lata temu nie może zwyciężyć w tegorocznej zabawie. Ale oczywiście każdy może i powinien dopingować innych….
Widzimy się w niedzielę, 30 sierpnia w Krzyżowej. Naszego stanowiska szukaj w okolicach sceny. Mierzenie rozpoczniemy około godziny 14.00, a rozstrzygnięcie naszej zabawy nastąpi około godziny 17.40.
Czy warto przyprowadzić na dożynki i „Świdnickiego Łokcia” całą rodzinę? Wątpliwości nie ma Janusz Waligóra, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Świdnica. – Dożynki w naszej gminie zawsze należą do najbardziej udanych imprez w okolicy. Do wspólnego świętowania zapraszamy mieszkańców całego powiatu świdnickiego!
Od 2011 roku kolejne edycje „Świdnickiego Łokcia” odbywają się w trakcie dożynek gminy Świdnica. Najpierw gościliśmy w Krzyżowej, potem w Burkatowie, Lutomi i przed rokiem ponownie w Krzyżowej. Gospodarze święta plonów mają swoje specjalne prawa. Co roku jedna z konkurencji dedykowana jest wyłącznie dla mieszkańców gminy Świdnica.
Dożynki gminy Świdnica
Ambasador Podhala i polskiej kultury na festiwalach całego świata – zespół Trebunie-Tutki, będzie muzyczną gwiazdą dożynek w Krzyżowej. To jednak tylko jedna z wielu atrakcji czekających na uczestników Święta Plonów. Na wspólne świętowanie zapraszają wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, sołectwo Krzczonów oraz Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji.
Jak na dziękczynienie rolników przystało, główną rolę odegrają podczas imprezy pięknie plecione wieńce, kolorowe stroje, smaczne potrawy i wyśmienita zabawa. Tradycyjnie zostanie wybrany najładniejszy stragan i wieniec dożynkowy. Dodatkowo wśród atrakcji zaplanowano rodzinne gry z cennymi nagrodami, w tym Świdnicki Łokieć – konkurs organizowany przez redakcję „Wiadomości Świdnickich”, finał turnieju sołectw oraz koncert wyjątkowego zespołu Trebunie-Tutki. Styl zespołu ukształtowały z jednej strony muzyczne tradycje rodzinne i zamiłowanie do góralszczyzny, z drugiej nowatorstwo i awangardowe podejście do swojego dziedzictwa. Umiłowanie tradycji nie ogranicza twórczości zespołu. Muzykę wzbogacają nowe melodie, współczesne teksty i awangardowe aranżacje.
Starostami tegorocznych dożynek będą Iwona Kaniowska i Krzysztof Kowalski z Krzczonowa. Pani Iwona mieszka w Krzczonowie od 1992 roku. Jest mamą dwójki dzieci, wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 130 ha. Gospodarstwo nastawione jest na produkcję roślinną (rzepak, zboża), jest systematycznie modernizowane i wyposażane w nowoczesny sprzęt rolniczy. Pani Iwona lubi podróże, wycieczki, głównie rowerem. W wolnych chwilach zajmuje się pielęgnacją ogrodu warzywnego, oraz rozwijaniem zamiłowań kulinarnych. Jest osobą aktywną, udziela się społecznie, uczestniczy w różnych spotkaniach kulturalnych we wsi. Krzysztof Kowalski mieszka w Krzczonowie od urodzenia tj. od 1987 r. Jest absolwentem studium policealnego AGRO-BIZNES w Mokrzeszowie. Zamiłowanie do rolnictwa zaszczepili w nim jego rodzice, a praca na roli jest jego powołaniem. Prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 65 ha, które ciągle się rozwija i unowocześnia, korzystając m.in. ze środków europejskich, dostępnych dla młodych rolników. Działalność rolnicza oparta jest głównie na uprawie zbóż i buraków cukrowych.
Jak dojechać, gdzie zaparkować?
W związku z odbywającymi się 30 sierpnia w Krzyżowej dożynkami, kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami i zmianą organizacji ruchu..
Na odcinku drogi gminnej do Krzyżowej (Alei Czereśniowej) tj. od drogi wojewódzkiej nr 382 do skrzyżowania w miejscowości Krzyżowa – zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy. Wyjazd z Krzyżowej do Świdnicy odbywać się będzie przez miejscowość Grodziszcze lub z Krzyżowej do Makowic. Wzdłuż drogi powiatowej w Krzyżowej tj. od skrzyżowania z Aleją Czereśniowa w kierunku Fundacji Krzyżowa obowiązywać będzie zakaz parkowania.
Parking dla pojazdów osobowych P3 zlokalizowany będzie na powierzchni 5h a, przy Alei Czereśniowej, ok. 300 metrów od głównego miejsca niedzielnych uroczystości dożynkowych. Kolejny parking P2 mieścić się będzie w Krzyżowej, przy drodze powiatowej w kierunku Wieruszowa, po lewej stronie. Parking techniczny PT przeznaczony jest wyłącznie dla przedstawicieli sołectw odpowiedzialnych za przygotowanie wieńców dożynkowych oraz straganów.
Zobacz jak było na dożynkach gminy Świdnica i „Świdnickim Łokciu” w poprzednich latach:
{gallery}galerie/00lokieczap{/gallery}