Najlepsi włodarze wsi z gminy Świdnica

gmina-soltys

gmina-soltysSołtys, którego święto przypada 11 marca, to przede wszystkim lider lokalnych społeczności. Takimi są sołtysi z gminy Świdnica, którzy znaleźli się w gronie nominowanych do konkursu Sołtys Roku 2014.

Sołtys, którego święto przypada 11 marca, to przede wszystkim lider lokalnych społeczności. Takimi są sołtysi z gminy Świdnica, którzy znaleźli się w gronie nominowanych do konkursu Sołtys Roku 2014.

gmina-soltys

Uroczysta gala podsumowująca piątą już edycję konkursu, odbyła się właśnie 11 marca w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu. W gronie nominowanych znaleźli się dwaj sołtysi z gminy Świdnica: Izabela Szmigiel (Lutomia Dolna) i Bronisław Dratwa (Burkatów). Ideą konkursu jest promowanie i wyróżnienie najbardziej aktywnych sołtysów, którzy pracują na rzecz społeczności lokalnej. W tym roku wpłynęło do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego sumie 78 kandydatur z 49 gmin – 39 kobiet i 39 mężczyzn. Laureatami konkursu zostali Marta Rogala (Pęgów), Ryszard Wychudzki (Łany) oraz Andrzej Dominik (Stolec). W Polsce jest około 40 tysięcy sołtysów. Co ciekawe, przemiany obyczajowe nie ominęły obszarów wiejskich. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu sołtysami byli praktycznie wyłącznie mężczyźni, dziś panie stanowią prawie jedną trzecią tej grupy. W gminie Świdnica panie stanowią blisko 50 proc. rządzących. Na 33 sołectwa, aż 16 kobiet to włodarze wsi. W ubiegłym roku około 60 proc. gmin w Polsce wyodrębniło z budżetu fundusze sołeckie.

Z okazji ogólnopolskiego Dnia Sołtysa, wójt gminy Teresa Mazurek złożyła najserdeczniejsze życzenia: – Z roku na rok to szczególne święto spotyka się z coraz większą popularnością polskich gmin i pomaga nam pamiętać, że nasze sołectwa to duma i ostoja tradycji, na straży której stoicie Wy – Sołtysi. Z tej okazji, pragnę życzyć wszystkim Paniom i Panom Sołtysom z terenu gminy Świdnica, satysfakcji z pracy, cierpliwości – tak potrzebnej, radości z osiąganych sukcesów oraz odwagi i konsekwencji w realizacji swoich planów.

Oprac. mm

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *