Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując nowy odkurzacz?

Row of new vacuum cleaners on the shelf in electronics store, nobody. Electric home appliances sale in supermarket

Odkurzacz to urządzenie, bez którego trudno wyobrazić sobie domowe porządki. Na co warto zwrócić uwagę przy jego zakupie? Oto garść przydatnych wskazówek na ten temat.

Kluczowe parametry odkurzaczy

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz? Pierwsza kwestia to moc. Określana jest ona zarówno jako moc silnika, jak i jako moc ssania. Pierwsza z nich najczęściej waha się od 1200 do 2700 W. Tanie odkurzacze o najniższej mocy dobrze poradzą sobie podczas odkurzania paneli. Jeżeli jednak zależy nam na pozbyciu się kurzu z dywanów czy regularnie sprzątamy duże powierzchnie, dobrym rozwiązaniem będzie moc odkurzacza na poziomie 1600 W. Jeżeli chodzi natomiast o moc ssania, uzależniona jest ona od mocy silnika urządzenia. Parametr ten decyduje o tym, na ile skuteczny jest dany model. Moc odkurzacza najprościej opisać można jako moc, z jaką zasysa on powietrze wraz z zanieczyszczeniami do worka czy komory.

Nie mniej istotny jest zastosowany w odkurzaczu filtr. Do wyboru jest jego wersja wlotowa oraz wylotowa. Pierwsza z nich znajduje się nad pojemnikiem i ma za zadanie chronić silnik. Filtr wylotowy umieszczony jest natomiast za pojemnikiem i służy on do oczyszczania powietrza. W dostępnych na rynku odkurzaczach spotkać można się także z filtrami HEPA (inaczej antyalergicznymi), które są w stanie zatrzymać niemalże wszystkie zanieczyszczenia oraz alergeny. Filtry wykonane z tkaniny owszem, dobrze poradzą sobie z kurzem, lecz charakteryzują się dużą porowatością, co sprawia, że na ich powierzchni osadzają się wyłącznie duże drobinki zanieczyszczeń. Nieco skuteczniejsze od nich są filtry papierowe. Niestety, nie są one w stanie zatrzymać wszystkich alergenów. Warto wspomnieć tutaj także o filtrach wodnych, które zatrzymują kurz w tak zwanej mgiełce wodnej, co sprawia, że nawet najmniejsze drobinki nie są w stanie przedostać się na zewnątrz.

Równie istotna jest głośność pracy odkurzacza. Im ciszej on pracuje, tym lepiej. Wybierając odkurzacz, warto postawić na model o niskiej wadze. Lekkie urządzenie będzie można z łatwością i bez obaw o ból kręgosłupa przenosić z miejsca na miejsce, co docenią w szczególności posiadacze dużych mieszkań czy kilkupiętrowych domów.  Nie bez znaczenia jest także długość kabla — powinna być ona możliwie jak najdłuższa. Unikniemy w ten sposób konieczności przepinania przewodu w zależności od tego, w której części domu się znajdujemy.

Najważniejsze elementy i funkcje odkurzaczy

Kluczowym elementem każdego odkurzacza jest worek. Im będzie on większy, tym rzadziej będzie trzeba go wymieniać. Ciekawym rozwiązaniem są produkty mające na celu usuwanie nieprzyjemnych zapachów lub filtrowanie zanieczyszczeń. Uwaga! Wybierając worek należy stosować się do zaleceń producenta. Jedynie wówczas będzie on mógł zagwarantować pełną skuteczność urządzenia. Pozytywnymi opiniami cieszą się odkurzacze wyposażone we wskaźnik zapełnienia worka, który informuje o konieczności jego wymiany na nowy.

Chcąc zagwarantować sobie 100% komfort podczas sprzątania, warto rozważyć zakup urządzenia wyposażonego w teleskopową rurę, której długość dopasować można do wysokości osoby korzystającej aktualnie z odkurzacza.

Jak jeszcze usprawnić można domowe porządki? Z pomocą przychodzą odkurzacze wyposażone w turboszczotkę, która to napędzana jest jego siłą ssącą. Tego typu urządzenia doskonale radzą sobie z czyszczeniem dywanów czy kanap ze zwierzęcej sierści.

Każdy z odkurzaczy wyposażony jest także w regulację mocy ssącej, co pozwala na dostosowanie jej do sprzątanej aktualnie powierzchni.

Odkurzacz myjący podłogi — co to takiego?

W ostatnim czasie bardzo dużą popularnością cieszą się odkurzacze myjące podłogi z mopem. Jak sama nazwa wskazuje, są one w stanie nie tylko odkurzać, lecz również myć wybrane powierzchnie. Chcąc przejść do mycia podłogi lub odkurzania na mokro, do takiego urządzenia w znaczącej części przypadków należy nałożyć specjalną przyssawkę wyposażoną w zbiornik na wodę. W sklepach spotkać można się jednak również z modelami, w których jest ona zintegrowana z odkurzaczem.

Do wspomnianego zbiornika nalać można zarówno ciepłą, jak i zimną wodę. Aby ułatwić sobie usuwanie plam, umieścić można tam także odrobinę detergentu. Dodatkowo, do podstawy szczotki takiego odkurzacza montuje się ściereczki z mikrofibry, które nadają się do wielokrotnego użytku. Po zakończonych porządkach można je wyprać ręcznie lub w pralce.

Godne polecenia są także urządzenia wyposażone w funkcję mycia gorącą parą. Jak sama nazwa wskazuje, do mycia podłóg wykorzystywany jest tutaj strumień gorącej pary. Tego typu odkurzacze eliminują konieczność stosowania detergentów, a to ze względu na fakt, iż gorąca para jest w stanie usunąć nawet najbardziej uciążliwe zabrudzenia.

Więcej praktycznych informacji na temat odkurzaczy znaleźć można w artykułach:  https://aniaradzi.pl/porady/odkurzacz-myjacy-podlogi-modele-ceny-opinie-sposob-dzialania/ oraz https://aniaradzi.pl/porady/odkurzacze-bezprzewodowe-opinie-ceny-skutecznosc-odkurzania-najlepsze-marki/.

• artykuł sponsorowany •

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *