Muzyka średniowieczna zabrzmi w Świdnicy

Przed nami wyjątkowy koncert polskiej muzyki średniowiecznej pt. „Maciej Fortuna – Chrzest 966”, czyli polska muzyka średniowieczna na trąbkę i organy z wizualizacjami.

noce chrzest

Na wydarzenie zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Agencja Artystyczna arte.jazz. – Tak jak obiecałem tym razem koncert w ramach Świdnickich Nocy Jazzowych odbędzie się w przestrzeni sakralnej i stanowić będzie kontynuację obchodów 1050 lecia Chrztu Polski – mówi Artur Janicki i wyjaśnia: – 1050-lecie Chrztu Polski stało się pretekstem do stworzenia koncertu multimedialnego na trąbkę i organy z wizualizacjami. Autorem wszystkich opracowań muzycznych jest Maciej Fortuna, kompozytor oraz trębacz jazzowy. Na repertuar koncertu składają się zarówno pierwsze polskie utwory związane z tradycją sakralną, jak i autorskie kompozycje Macieja Fortuny tworzone w stylistyce silnie nawiązującej do okresu polskiego średniowiecza. Zestawienie trąbki i organów w stylistyce jazzowej, na gruncie polskich utworów średniowiecznych stanowi wydarzenie bez precedensu.

Programowym rdzeniem koncertu są aranżacje średniowiecznych tropów. Pojawiają się więc utwory związane z tradycją liturgiczną – Bogurodzica, Krystus z martwych wstan je, Bądź pozdrowion Krzyżu Święty, a także autorskie kompozycje Macieja Fortuny, tworzone w zgodzie ze stylistyką polskich średniowiecznych tropów.

Zorientowanie Macieja Fortuny na muzykę średniowiecza trwa od wielu lat, co znalazło swoje ucieleśnienie w albumie wydanym w roku 2013 – Fortuna/Dys – Tropy. Wydawnictwo to zostało uznane za jeden z najlepszych albumów jazzowych roku 2013 i zebrało pozytywne opinie najważniejszych krytyków jazzowych w Polsce.

W oparciu o warstwę muzyczną powstały również wizualizacje, które stanowią integralną część koncertu, działającą w pełnej synchronii z muzyką. Składają się na nie obrazy o tematyce liturgicznej i poddawane są animacji. Kinetyka przedstawianych scen nawiązuje do muzyki, a zastosowanie specjalnych urządzeń umożliwia pełne zespolenie obu warstw – audio i wideo – nawet we fragmentach improwizowanych.

Koncert odbędzie się w niedzielę, 19 czerwca o godz. 19.00 w katedrze świdnickiej. Wstęp jest wolny.

oprac. (BFG)

 

Wykonawcy:

Maciej Fortuna – trąbka, kompozycje, aranżacje

Marek Smoczyński – organy

Paweł Wypych – wizualizacje

 

Program koncertu (tytuły utworów):

Trop 1 Christe surrexisti
obraz Mieszko I

Trop 2 Część I
obraz Wprowadzenie do Polski wiary chrześcijańskiej

Trop 2 Część II
obraz Postrzyżyny Mieszka I

Trop 3 Część I Bądź pozdrowion Krzyżu Święty
obraz Odrodzenie

Trop 3 Część II
obraz Mapa Polski 966 r.

Trop 3 Część III
obraz Najświętsza Maryjna Panna Królowa Polski

Trop 4
obraz Witraże

Trop 5 Bogurodzica
obraz Matka Boga

Trop 6 Część I
obraz Panowanie Mieszka I

Trop 6 Część II
obraz Kruszenie posągów pogańskich

Trop 7
obraz Chrzest 966

Trop 8
obraz Mieszko I z żoną Dobrawą

Łączny czas trwania koncertu – około 70 minut

chrzest966

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *