Młodzi radni za łączeniem szkół

Już 11 lutego może zapaść decyzja o likwidacji IV Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy i włączeniu go w struktury III LO.
Już 11 lutego może zapaść decyzja o likwidacji IV Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy i włączeniu go w struktury III LO.
Przed dwoma laty uczniowie IV LO mocno sprzeciwiali się samej przeprowadzce z ul. Strzelińskiej na Kościelną. Były transparenty, protest, szydercze piosenki. Obecnie wydaje się, że młodzież zasymilowała się, pogodziła z utworzeniem z obu placówek jednego organizmu i z pokorą podeszła do tematu likwidacji, której skutkiem będzie włączenie Zespołu Szkół nr 3 w struktury III ogólniaka. Podczas sesji Młodzieżowej Rady Miasta Świdnica, 6 lutego, po wysłuchaniu argumentów, jakie wymuszają podjęcie przez powiat, takiej a nie innej decyzji, stwierdzono, że winni za kontrowersje i znaki zapytania wokół losów placówki, są nauczyciele, którzy nie chcą o łączeniu rozmawiać i nie kładą kresu idącym w różne strony domysłom.
Na sali obrad Urzędu Stanu Cywilnego obecny był zaproszony przez radę wicestarosta powiatu świdnickiego Zygmunt Worsa, który szczegółowo przybliżył sytuację w jakiej znajduje się powiatowa oświata i konsekwencje decyzji.
– Bardzo mocno chcę podkreślić, że słowo likwidacja nie oznacza rozwiązania i zamknięcia szkoły, tylko formalną likwidację nazwy, by możliwe było połączenie obu placówek. Nie znikają klasy, nie zwalniają się nauczyciele, będzie jeden dyrektor, dalej będzie trwał nabór – tyle, że z 3 uszczupli się do 2 liczba klas mundurowych. O wszystkim decydują powody czysto finansowe. Jest coraz wyższy niż demograficzny, a utrzymanie tylu, wielkopowierzchniowych budynków oświatowych jest nieopłacalne. Dzieci opuszczają szkołę najpóźniej o 15.30, nie ma sensu ogrzewanie pustych korytarzy i sal – nakreślał zastępca starosty. – Kiedyś mieliśmy 8 klas pierwszych w poszczególnych ogólniakach, dziś tylko 4. Od 2007 r. ubywa 500 absolwentów gimnazjów w każdym roku. Z 13,5 tys. uczniów mamy dziś 5700, co za tym idzie – mamy mniej pieniędzy na utrzymanie oświaty.
Niż demograficzny doprowadza do konieczności szukania oszczędności, dlatego połączenie III i IV ogólniaka, ma pozwolić na uniknięcie zwolnień, choć jak wspomniono na sesji, i tak 6 nauczycieli straci zatrudnienie.
Młodzież ostatecznie uchwałę o likwidacji szkoły przyjęła stosunkiem głosów 14 do 5 przy 2 wstrzymujących.
Więcej w poniedziałek w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”.
MM, foto: Wiktor Bąkiewicz
{fcomment}
{gallery}galerie/150206sesja{/gallery}