Młodzi zakochani w historii (FOTO)

Historia wcale nie jest passe. Od lat udowadnia to młodzież biorącą udział w konkursie historycznym „Świdnica – moje miasto”. Dzisiaj odbyła się już dwunasta edycja konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Muzeum Dawnego Kupiectwa i redakcję „Wiadomości Świdnickich”.

 

Historia wcale nie jest passe. Od lat udowadnia to młodzież biorącą udział w konkursie historycznym „Świdnica – moje miasto”. Dzisiaj odbyła się już dwunasta edycja konkursu organizowanego przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców i Kupców Świdnickich, Muzeum Dawnego Kupiectwa i redakcję „Wiadomości Świdnickich”.

Gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich rano pisali test, wieczorem laureaci byli gośćmi spotkania członków SPiKŚ. W gościnnych progach lokalu „Na Skarpie” odebrali bardzo atrakcyjne nagrody. Zwycięzca – Mateusz Bortkiewicz z II LO pojedzie na wycieczkę do Rzymu. Jego szkolna koleżanka, zdobywczyni drugiego miejsca – Patrycja Kozak oraz trzecie ex aequo Magdalena Czaplińska (I LO) i Monika Seremet (Zespół Szkół Ekonomicznych) otrzymały aparat fotograficzny i sprzęt RTV. Najlepsze w punktacji szkół – II LO będzie się natomiast cieszyło z możliwości zakupów na kwotę 500 złotych potrzebnych szkole akcesoriów. Tę nagrodę fundowała nasza redakcja.

 

W tym roku w konkursie wzięło udział aż jedenaście szkół, ponad trzydzieści uczniów – podkreśla Edward Szywała, prezes SPiKŚ. – Poziom był bardzo wysoki, a walka bardzo wyrównana. Dwie najlepsze osoby zdobyły maksymalną liczbę punktów, do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była dogrywka.

Niemniej pasjonująca była rywalizacja o trzecie miejsce. Tam dogrywka nie przyniosła rezultatu – komisji skończyły się dodatkowe pytania!

 

Trzeci raz z rzędu (!) najlepszy okazał się Mateusz Bortkiewicz z II LO. – Lokalną historią interesuję się od około ośmiu lat. Wszystko zaczęło się od świdnickiego Rynku i starówki. Poznawałem historię zabytków, a potem coraz zagłębiałem się w historię – tłumaczy nastoletni miłośnik historii. – Szczególnie bliski jest mi okres fryderycjański. Według mnie jest zdecydowanie najciekawszy, a Świdnica była wtedy w okresie świetności.

 

Co ciekawe jednak pytania w tegorocznej edycji konkursu dotyczyły zupełnie innego okresu. – Skupiliśmy się na czasach po zakończeniu II wojny światowej, ze szczególnym uwzględnieniem okresu po 1989 roku – tłumaczy Wiesław Rośkowicz, dyrektor Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

 

Już za rok odbędzie się trzynasta edycja konkursu. Dwie rzeczy są pewne. Po pierwsze: nie zabraknie chętnych do udziału i po drugie: nie wygra Mateusz Bortkiewicz. Nastolatek od października będzie już studentem. Historia jest jego pasją, ale w dalszej edukacji postawił na informatykę.

 

Klasyfikacja indywidualna

 

1. Mateusz Bortkiewicz (II LO) 45 pkt, 2. Patrycja Kozak (II LO) 45 pkt, 3. Magdalena Czaplińska (I LO) 41 pkt i Monika Seremet (Zespół Szkół Ekonomicznych) 41 pkt, 5. Monika Bednarz (Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych) 40 pkt, 6. Adam Mytkowski (Zespół Szkół Budowlano-Elektrycznych) 39 pkt, 7. Łukasz Socha (Gimnazjum nr 3) 38 pkt, 8. Wiktoria Smędra (I LO) 37 pkt, 9. Wojciech Jaśkowiak (II LO) 36 pkt, 10. Jakub Zaremba (Gimnazjum nr 3) 36 pkt

 

Klasyfikacja szkół

 

1. II LO (opiekun Małgorzata Krawczyk) 126 pkt, 2. Gimnazjum nr 3 (opiekun Marzena Zięba) 107 pkt, 3. I LO (opiekun Patrycjusz Malicki) 104, 4. ZSE (opiekun Arkadiusz Jackowiak) 103, 5. ZSH-T (opiekun Michał Mazur) 100 pkt, 6. Gimnazjum nr 4 (opiekun Ewa Czwartacka) 98 pkt, 7. Zespół Szkół Mechanicznych (opiekun Agnieszka Malarczyk) 95 pkt, 8. ZSB-E (opiekun Helena Kosmala) 94 pkt, 9. Gimnazjum nr 1 (opiekun Ewa Skwarcan) 91 pkt, 10. Gimnazjum nr 2 (opiekun Jan Trychta) 85 pkt, 11. Gimnazjum Społeczne (opiekun Marlena Chalimoniuk) 82 pkt

(ram, foto Wiktor Bąkiewicz)

{gallery}galerie/150617konkurs{/gallery}

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *