Milion dla bezrobotnych

Podsumowanie projektu Nie stój wmiejscu bądż aktywnyAż 87 osób bezrobotnych z nowymi umiejętnościami i uprawnieniami, ponad 1,2 mln unijnych funduszy w tym 147,3 tys. zł z budżetu gminy – to bilans 6 letniej realizacji projektu systemowego „Nie stój w miejscu – bądź aktywny”.

Aż 87 osób bezrobotnych z nowymi umiejętnościami i uprawnieniami, ponad 1,2 mln unijnych funduszy w tym 147,3 tys. zł z budżetu gminy – to bilans 6 letniej realizacji projektu systemowego „Nie stój w miejscu – bądź aktywny”. Podsumowanie projektu Nie stój wmiejscu bądż aktywny

We wtorek, 9 grudnia, w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Lubachowie odbyła się konferencja podsumowująca ostatni etap projektu oraz cały sześcioletni czas jego trwania.

Projekt systemowy realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej był odpowiedzią na problem bezrobocia i wykluczenia społecznego. Pierwsza rekrutacja wyłoniła grupę 12 pań, które skorzystały z kursu asystenta osoby starszej. Kolejne edycje pozwalały na zdobycie uczestnikom i uczestniczkom m.in. prawa jazdy, ukończenia kursów florystyki, wizażu, handlowca, obsługi kas fiskalnych, komputerowego ABC, operatora wózka widłowego, opiekuna letniego wypoczynku, magazyniera logistyka. Wartością dodaną jest przede wszystkim zwiększenie Waszej atrakcyjności na rynku pracy, czego potwierdzeniem jest znalezienie zatrudnienia przez uczestników projektu. W tym miejscu dziękuję pracownikom GOPS za realizację całego projektu. Słowa podziękowania kieruję również na ręce pani Anny Szywała, prezes Firmy Szkoleniowej Anna Szywała za profesjonalizm, serdeczność i dbanie o każdego uczestnika. Z okazji zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego proszę przyjąć życzenia zdrowych rodzinnych świąt oraz realizacji planów i marzeń w 2015 roku – mówiła w Lubachowie wójt Teresa Mazurek. Na przestrzeni 6 lat dla wszystkich uczestników zorganizowano 2.349 godzin praktycznych zajęć, które pozwoliły zdobyć nowe kwalifikacje. Łączna wartość projektu wyniosła 1.202.194 mln zł, w tym wkład własny z budżetu gminy wyniósł 147.361 tys. zł. Tylko w tym roku na ten cel wydano 218,12 tys. zł przy wkładzie własnym na poziomie 32,7 tys. zł.

W czasie trwania każdego projektu uczestnicy wspierani byli pomocą finansową w formie dopłaty na dojazdy na szkolenia, uzupełnienia braków w sprzęcie gospodarstwa domowego, jak również ze wsparcia stomatologicznego. W okresie tych 6 lat zauważyliśmy ogromną zmianę w postawie i zachowaniu uczestników. Najbardziej pozytywne jest to, że jesteście otwarci na zmiany – zarówno te w życiu osobistym jak i zawodowym. Dla mnie, jak i moich pracowników największym efektem Państwa uczestnictwa w projekcie jest inny sposób pojmowania pomocy społecznej – już nie jako sposobu na życie, ale jako miejsca rozwiązywania problemów i miejsca uzyskania informacji do samodzielnego działania. To właśnie miało być celem realizacji projektu – zdobycie tych umiejętności. Dziękując za udział w projekcie życzę przede wszystkim mądrych i rozsądnych wyborów życiowych i zawodowych, dużo zdrowia, a szczególnie powodzenia na rynku pracy – mówiła Ewa Burdek, kierownik GOPS w Świdnicy. Niespodzianką przygotowaną dla uczestników ostatniej edycji projektu „ Nie stój w miejscu, bądź aktywny” był muzyczny występ Małgorzaty Wilk, uczestniczki programu The Voice of Poland oraz X-Factor.

UG Świdnica

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *