Mieszkania, zabytki i strefa płatnego parkowania (FOTO)

Te trzy tematy zdominowały obrady rajców w piątek, 29 maja. Mimo ważkich zagadnień radni pracowali bardzo sprawnie. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom obrady zakończyli jeszcze tego samego dnia.

 

Te trzy tematy zdominowały obrady rajców w piątek, 29 maja. Mimo ważkich zagadnień radni pracowali bardzo sprawnie. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom obrady zakończyli jeszcze tego samego dnia.

Decyzją radnych zmniejszono Strefę Płatnego Parkowania. Wyłączono z niej ulicę Traugutta i księżnej Agnieszki. Po wejściu uchwały w życie (14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego) będzie tam można parkować za darmo. Po zmianach strefa płatnego parkowania obejmie 46 ulic i placów w centrum miasta. – To nie koniec dyskusji nad strefą płatnego parkowania – zapewnia prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Pomysłów jest wiele – od kolejnych wyłączeń ulic po zmianę wysokości abonamentów dla mieszkańców strefy.

Dużym wydarzeniem jest wyasygnowanie z budżetu aż półtora miliona złotych na remonty zabytkowych budynków. Wysokość kwoty na łącznie dziesięć inwestycji bezprecedensowa. Aż 700 tysięcy zł trafi do Kościoła Pokoju. Dzięki tym pieniądzom świątynia będzie mogła skorzystać z 12 milionów złotych pochodzących z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Ponad 115 tysięcy otrzyma Katedra.

Najdłużej dyskutowano nad nową polityką mieszkaniową. Miasto rezygnuje z możliwości sprzedaży mieszkań, których jest właścicielem z 99-procentową bonifikatą. Ulgi pozostaną, ale niższe – od 50 do 70 proc. i nie każde z niewielu ponad 2 tys. mieszkań zostanie wystawionych na sprzedaż. – Ze sprywatyzowanych dotychczas lokali otrzymaliśmy 43 miliony złotych, na wolnym rynku byłoby to 800 milionów złotych, trudno rozpatrywać to w kwestii dochodów – tłumaczył powody wprowadzenia zmian Marek Suwalski, zastępca prezydenta Świdnicy.

Władze Świdnicy zapowiadają też postawienie na tworzenie lokali socjalnych. Są potrzebne. Ponad połowa mieszkań z miejskich zasobów jest zadłużona.

(ram), foto Wiktor Bąkiewicz

{gallery}galerie/150529sesja{/gallery}

{fcomment}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *