Miasto przyjazne rowerzystom

 

Ścieżki rowerowe, nowe chodniki i oświetlenie – tak do końca września tego roku będą wyglądały ulice Nadbrzeżna i Kopernika.

To dopiero początek inwestycji w infrastrukturę rowerową w Świdnicy – rok 2017 będzie rokiem rekordowym pod względem ilości środków przeznaczonych na ten cel. Miasto stara się o pozyskanie funduszy unijnych w wysokości 8,5 miliona złotych – zapowiada Magdalena Dzwonkowska, rzeczniczka świdnickiego magistratu.

Przy ulicy Nadbrzeżnej powstanie ścieżka o szerokości 2 metrów, chodnik z kostki betonowej, barierka zabezpieczająca oraz pas zieleni. Trasa połączy ulicę Kopernika z Wrocławską. W projekcie przewidziane jest także miejsce do odpoczynku z ławkami i stojakami na rowery. Zmodernizowane zostanie również oświetlenie – postawione zostaną 32 nowe słupy oświetleniowe.

Przy ulicy Kopernika wybudowana zostanie ścieżka rowerowa o szerokości od 2 do 2,6 metra, chodnik z kostki betonowej, zatoki postojowe o powierzchni ok. 300 m2, zatoki autobusowe oraz tereny zielone. Ścieżka ta połączy osiedle Zarzecze z centrum miasta. Powstanie także dwuprzęsłowa kładka rowerowa na rzece Bystrzycy, która zlokalizowana będzie obok istniejącego mostu. I w tym przypadku inwestycja nie ogranicza się tylko do udogodnień dla rowerzystów, oprócz wspomnianych chodników i zatok przy ul. Kopernika stanie 28 nowych słupów oświetleniowych.

Musimy nadrobić zaległości, gdyż przez ostatnie kilkanaście lat niewiele działo się w temacie infrastruktury rowerowej. Zaprzepaszczono możliwość ubiegania się o fundusze unijne z poprzedniej perspektywy finansowej. Zabezpieczyliśmy środki w budżecie miasta i staramy się o pozyskanie dofinansowania na te zadania. Chcemy, aby nowe trasy rowerowe połączyły się z istniejącą już siecią ścieżek tak, aby stworzyć spójny system dróg rowerowych w mieście, łączący osiedla z centrum miasta. W ten sposób chcemy zachęcić świdniczan do zmiany środka transportu z samochodu na rower, co w efekcie również wpłynie na poprawę jakości naszego powietrza – mówi zastępca prezydenta, Marek Suwalski.

Wykonawcą obu zadań jest konsorcjum Świdnickie Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów oraz firma „Most” Sp. z o. o. Kost tych inwestycji to ok. 3 mln zł.

Ciąg pieszo rowerowy powstaje także na odcinku od ul. Westerplatte wzdłuż ulicy Bokserskiej. W tym roku budowa ścieżek zaplanowana jest również na osiedlu Zawiszów wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela od ul. Henryka Pobożnego do drogi krajowej nr 35 i następnie od drogi krajowej nr 35 wzdłuż ul. Waleriana Łukasińskiego do ul. Krętej. Nowe trasy rowerowe przebiegać będą także od ul. Wałbrzyskiej wzdłuż ul. Janusza Korczaka do ul. Leśnej oraz wzdłuż ul. Leśnej do wjazdu do szpitala „Latawiec”.

1 thought on “Miasto przyjazne rowerzystom

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *