Miasto od środka

Zurbanizowani 4

Zurbanizowani 4Wszystkich miłośników dobrego kina i ciekawych dyskusji zapraszamy na inaugurację nowego cyklu spotkań w Świdnickim Ośrodku Kultury. 23 kwietnia rusza Dokumentalny Dyskusyjny Klub Filmowy „Okiem Młodych”. Gościem pierwszego pokazu będzie Zbigniew Maćków – światowej klasy architekt.

Wszystkich miłośników dobrego kina i ciekawych dyskusji zapraszamy na inaugurację nowego cyklu spotkań w Świdnickim Ośrodku Kultury. 23 kwietnia rusza Dokumentalny Dyskusyjny Klub Filmowy „Okiem Młodych”. Gościem pierwszego pokazu będzie Zbigniew Maćków – światowej klasy architekt.

Zurbanizowani 4

„Okiem Młodych” już na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych inicjatyw kulturalnych w Świdnicy. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych przyciąga coraz większą liczbę widzów i stał się jedną z najważniejszych imprez, promujących młode kino dokumentalne. Od zeszłego roku honorowymi patronami festiwalu są Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Ósma edycja imprezy rozpocznie się we wrześniu 2015, ale już w tym miesiącu zapraszamy na pierwsze spotkanie w ramach Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych” – regularnej inicjatywy, podczas której będziemy prezentować najlepsze filmy i zachęcać do wspólnej dyskusji.

DDKF Miasto od srodka logo

DDKF „Okiem Młodych” skorzysta z tego, co najlepsze w festiwalu: stworzy płaszczyznę dla spotkań, wymiany myśli i twórczej rozmowy. Tradycyjnie, punktem wyjścia będą najlepsze filmy dokumentalne, a po każdym seansie na pytania publiczności odpowiedzą zaproszeni goście.

W trakcie inauguracyjnego sezonu DDKF „Okiem Młodych” rozłożymy miasto na czynniki pierwsze: zastanowimy się nad tym, kto ma rzeczywistą władzę – urzędnicy czy obywatele? W jaki sposób planować przestrzeń miejską, aby była przyjazna mieszkańcom? Specjalnym gościem podczas pierwszego spotkania będzie Zbigniew Maćków – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i nagradzanych polskich architektów, kurator ds. architektury w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, szef Dolnośląskiej Izby Architektów i Pracowni Projektowej Maćków, autor projektów m.in. renowacji wrocławskiego centrum handlowego „Renoma” oraz „Węzła Przesiadkowego Wrocław – Stadion” – który trafił na listę najlepszych obiektów architektonicznych świata.

Na dobry początek pokażemy film „Zurbanizowani” w reżyserii Garego Hustwita. Od 2,5% na początku XIX wieku do prawie połowy ludności świata w naszych czasach – tak zmieniła się populacja miast. Według wyliczeń Banku Światowego, za 15 lat będzie to już ponad 60% ludzkości. Gwałtowny wzrost powinien wiązać się również z odpowiednią polityką miejską – zbyt szybka urbanizacja może nie tylko zahamować rozwój, ale też doprowadzić do chaosu i rozrostu slumsów. Reżyser „Zurbanizowanych” w bardzo wnikliwy sposób analizuje sposób projektowania i reorganizowania przestrzeni miejskiej pod wpływem globalnych zmian. W czwartkowy wieczór zastanowimy się, czy Świdnica żyje w cieniu metropolii? Czy urbanizacja dotyczy tylko wielkich miast? Jakie szanse na rozwój – w dobie urbanizacji – mają miasta wielkości Świdnicy?

DDKF plakat

Na DDKF „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

Więcej szczegółów: www.okiemmlodych.pl

Co: DDKF „Okiem Młodych”: „Zurbanizowani”, reż. Gary Hustwit + dyskusja (gość – Zbigniew Maćków)

Gdzie: Sala teatralna, Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43

Kiedy: czwartek, 23 kwietnia 2015, godz. 18:00

Wstęp bezpłatny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *