Miasto na plan pierwszy

foto 35

foto 35Wystartował pierwszy sezon Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych”. Gościem pierwszego pokazu był Zbigniew Maćków – światowej klasy architekt.

Wystartował pierwszy sezon Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych”. Gościem pierwszego pokazu był Zbigniew Maćków – światowej klasy architekt.

foto 35

Inauguracja nowego cyklu spotkań odbyła się w czwartek, 23 kwietnia w sali teatralnej ŚOK. – DDKF „Okiem Młodych” ma na celu pokazywać najlepsze filmy dokumentalne, a po każdym seansie na pytania publiczności odpowiedzą zaproszeni goście – wyjaśnia Stanisław Abramik z Wrocławskiej Fundacji Filmowej.

Pierwszą projekcją, jaką obejrzeli świdniczanie, był film „Zurbanizowani” w reżyserii Garego Hustwita, który opowiada o złożoności funkcjonowania miast w XXI wieku. Po filmie odbyła się dyskusja, w której udział wzięło ok. 40 osób. Na pytania odpowiadał architekt Zbigniew Maćków. Tematem przewodnim było zastanowienie się, czy Świdnica żyje w cieniu metropolii. Prowadzący spotkanie Stanisław Abramik zapytał również o pomysł wprowadzenia ruchu samochodowego do świdnickiego Rynku. – To jest bardzo istotny problem i dyskusja nad nim przetacza się obecnie przez wszystkie miasta w Polsce. Ja osobiście jestem nieobiektywny w tej sprawie, więc jakbym miał odpowiedzieć, co o tym sądzę, to jak najbardziej byłbym przeciwny. Trzeba ograniczać ruch samochodowy w centrum, żeby jak najwięcej chodzić i jeździć rowerem – uważa Zbigniew Maćków. – Jednak wydaje mi się, że trzeba zrozumieć wszystkich uczestników tej gry. Nie ma bowiem tych dobrych użytkowników miasta i tych złych. Miasto nie powinno się dzielić takimi granicami, które polaryzują bardzo mocno stanowiska. Powinno się wsłuchiwać w racje wszystkich uczestników – dodał architekt i zaznaczył, że Świdnica jak każde miasto ma swój katalog problemów i musi być przede wszystkim mądrze planowana, zarządzana i organizowana. Na koniec dodał, że lubi Świdnicę i uważa, że to przepiękne miasto. – Jestem architektem i dla mnie takim podstawowym kwalifikatorem przestrzeni jest skala. Jak przyjeżdżam do Świdnicy, to często czuję się jakbym był w większym mieście niż Wrocław. Jak patrzę na wieże kościołów i na kamienice, to naprawdę nogi się uginają. Świdnica jest jednym z niewielu miast o takiej zabudowie. Jakbyście pojechali np. do Jędrzejowa w centralnej Polsce, to dopiero byście zobaczyli, w jakim mieście mieszkacie. To jest naprawdę metropolia – stwierdził architekt.

Spotkanie DDKF „Okiem Młodych” zorganizowali Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

(BFG), fot. Wiktor Bąkiewicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *