Miała być Magnolia i droga – nie ma niczego

galeria_magnolia1

galeria_magnolia1W 2010 roku miała powstać w Wałbrzychu Galeria Magnolia. Warszawski inwestor miał także wyremontować ulicę Wysockiego i wybudować tam rondo. Minęło kilka lat, nie widać ani centrum handlowego, ani nowej drogi. Dlaczego?

W 2010 roku miała powstać w Wałbrzychu Galeria Magnolia. Warszawski inwestor miał także wyremontować ulicę Wysockiego i wybudować tam rondo. Minęło kilka lat, nie widać ani centrum handlowego, ani nowej drogi. Dlaczego?galeria_magnolia1

To miała być galeria handlowa z prawdziwego zdarzenia. Perełka leżąca przy jednej z głównych ulic Wałbrzycha. Inwestor – spółka Galeria7 z Warszawy – snuł ambitne plany, dziennikarzy i mieszkańców czarował ładnymi prezentacjami. Dość wspomnieć, że wartość inwestycji szacowano na około 100 mln złotych.

Z planów nic nie wyszło. Kilkaset metrów dalej amerykański inwestor postawił Galerię Victorię, dwa takie obiekty, jak na Wałbrzych to zdecydowanie za dużo. Magnolia została skreślona, sprawdzamy czy wraz z nią skreślona została także zapowiada przebudowa dróg.

W grudniu 2009 roku, warszawska spółka złożyła w starostwie projekt przebudowy ulic Wysockiego, Lubelskiej, Browarnej i Mazowieckiej wraz z infrastrukturą. Na projekcie przy ulicy Wysockiego, było także rondo. Jeszcze wcześniej inwestor uzyskał pozwolenie na budowę, w sierpniu tego roku przeprowadzili także pierwsze prace. Nota bene ich pozwolenie na postawienie kolosa wciąż jest ważne.

Przebudowa tych ulic miała być częścią offsetu inwestora. Podobno jest w tej sprawie trójstronne porozumienie między spółką, gminą a starostwem, jednak urzędy nie były w stanie go odnaleźć. Powiat, który jest właścicielem ulicy Wysockiego, miał w kwestii przebudowy, zawrzeć szczegółową umowę z inwestorem.

– Prace w pewnym momencie stanęły, fizycznie umowa nie została podpisana – mówi po latach rzeczniczka starostwa, Monika Bisek – Grąz.

Sprawy, pomimo wysłanych pytań, nie skomentował najbardziej zainteresowany, czyli Fundusz Inwestycyjny Octava S.A., który jest właścicielem Galeri7. Wiadomo jednak, że w listopadzie ubiegłego roku, Octava podjęła decyzję o szukaniu chętnych do kupienia terenu, na którym miała stanąć Magnolia.

– Ze względu na zmieniające się warunki gospodarcze inwestor nie zdecydował się na wybudowanie galerii handlowej, a co za tym idzie na budowę układu dróg dojazdowych. Nie doszło do wykonania inwestycji, która miała generować dodatkowy ruch samochodowy, więc nie ma obowiązku remontu lub budowy nowych dróg po stronie inwestora – tak komentuje sprawę, rzeczniczka magistratu, Anna Żabska.

Co dalej? Nie ma galerii, nie ma obiecanej drogi, stoi ogromny, niewykorzystany teren i w połowie wyremontowana ulica Wysockiego. Jak ustaliliśmy, gmina kilka miesięcy temu zaproponowała właścicielowi wybudowanie tam centrum handlowego integralnie związanego z projektowanym centrum przesiadkowym Wałbrzych Śródmieście (Centrum) i węzłowego dworca autobusowego.

To jednak wciąż są dosyć odległe w czasie plany. O szansach na realizację nie wspominając.

Fot. Krzysztof Kołowicz/Użyczone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *