Marzenia o władzy

wykres_wyboryDokładnie 1255 osób z powiatu świdnickiego stanie w szranki w wyborach do Rady Powiatu i rad gmin.

Dokładnie 1255 osób z powiatu świdnickiego stanie w szranki w wyborach do Rady Powiatu i rad gmin. Rekordzistą jest gmina Strzegom, w której o 21 mandatów radnych ubiega się 296 kandydatów, zaś o fotel burmistrza – ośmiu.

Przed tygodniem podaliśmy Państwu statystyki kandydatów znalezione na stronie Państwowej Komisji Wyborczej. Niestety, okazało się, że wówczas jeszcze PKW nie wprowadziła wszystkich danych. Zatem – poprawiamy się, poszerzając jednocześnie nasze statystyki.

wykres_wyboryDo rad by…

O 29 mandatów radnych powiatowych ubiegać się będzie 309 kandydatów z całego powiatu.

Na 23 miejsca w Radzie Miejskiej Świdnicy ma chrapkę 199 kandydatów. W gminie Świdnica już takiego parcia nie ma – o 15 mandatów będzie się ubiegać 45 osób. W rekordowej gminie Strzegom 296 kandydatów szuka swojej szansy na jeden z 21 mandatów w Radzie Miejskiej. Spora grupa osób chce się dostać do władzy w Świebodzicach – o 21 miejsc w Radzie Miejskiej ubiegają się 194 osoby.

Szefem być…

W walce o fotel szefa gminy bywa różnie – od skromnej bitwy dwóch osób po rywalizację ósemki. Prezydentem stolicy powiatu – Świdnicy – chce zostać pięciu kandydatów: Mariusz Barcicki (PiS), Jarosław Kurzawa (PSL), Adam Markiewicz (SLD), Wojciech Murdzek (WS) i Zbigniew Szczygieł (PO).

O fotel wójta największej gminy wiejskiej – gminy Świdnica – walczyć będą tylko dwie osoby. Urzędująca wójt Teresa Mazurek startująca z własnego komitetu i niepokonana od dwóch kadencji, zmierzy się z kandydatem PiS-u Robertem Nieciem.

W Strzegomiu parcie na władzę ma aż ośmiu kandydatów – Roman Asygner (z własnego komitetu), Marek Gałuszka (Stowarzyszenie Federacja Młodych), Marian Góra (PiS), Lech Markiewicz (Wspólnota Samorządowa), Lech Markiewicz (Wspólnota Samorządowa Strzegom), Zbigniew Suchyta (Lewica Demokratyczna i Sympatycy), Grzegorz Sulima (PO) i Robert Witkowski (z własnego komitetu).

W Dobromierzu obecny wójt Czesław Drąg (z własnego komitetu) zmierzy się z kandydatem Wspólnoty Samorządowej Jerzym Ulbinem.

W Świebodzicach kandydatów mamy czterech – Ewę Dziwosz (z własnego komitetu), Piotra Fedorowicza (PO), Bogdana Kożuchowicza (z własnego komitetu) i Pawła Ozgę (Forum Wspierania Inicjatyw Lokalnych).

Kto i ile

Spośród największych ugrupowań PO wystawia łącznie 157 kandydatów do rad (49 do Rady Powiatu i 108 do rad gmin). 27,95 proc. to kobiety. PSL ma 89 kandydatów (51 do Rady Powiatu i 38 do rad gmin). Kobiety stanowią 36,67 proc. Prawo i Sprawiedliwość wystawa 196 kandydatów do rad (57 do Rady Powiatu i 139 do rad gmin), z czego 36,18 proc. to kobiety. SLD może się pochwalić liczbą 117 kandydatów (43 do Rady Powiatu i 74 do rad gmin). Kobiety stanowią 39,83 proc. Wspólnota Samorządowa wystawia 171 kandydatów (58 do Rady Powiatu i 113 do rad gmin). 30,29 proc. to kobiety.

Jak widać, największy odsetek kobiet jest wśród kandydatów SLD. Z kolei najwięcej kandydatów wystawia Prawo i Sprawiedliwość.

Anita Odachowska-Mazurek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *