Lotniczy weekend

Na Gminnym Lądowisku w Świebodzicach, w dniach 14-15 sierpnia (sobota-niedziela), stacjonowała Orlen Grupa Akrobacyjna Żelazny. To największa, a zarazem najdłużej i nieprzerwanie działająca cywilna grupa akrobacyjna w historii polskiego lotnictwa.

Grupa przyleciała na pokazy akrobacyjne nad Książem na zaproszenie Prezes Zamku Książ Anny Żabskiej, a stacjonowała na Lądowisku dzięki uprzejmości Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach oraz gościnności Burmistrza Miasta Pawła Ozgi. Pokazy nad Zamkiem mogły się odbyć, dzięki temu, że w pobliżu Zamku Książ znajduje się Gminne Lądowisko.

W sobotę i niedzielę tuż przed godziną 11:00 i 15:00 Żelaźni startowali ze Świebodzic do Zamku Książ, by tam wykonać niesamowite pokazy akrobacyjne nad Zamkiem w ramach Letniego Festiwalu Tajemnic, które bardzo dobrze widoczne były z naszego miasta. Zaraz po nich Żelaźni przylecieli do Świebodzic, by spędzić czas z naszymi mieszkańcami. Atrakcje jakie zapewniali piloci przyciągnęły na Gminne Lądowisko wielu Świebodziczan oraz gości z sąsiednich miast. Właśnie u nas można było wykonać pamiątkowe zdjęcie oraz porozmawiać z pilotami. W dwudniowym wydarzeniu uczestniczyli: Burmistrz Miasta Paweł Ozga, Zastępca Burmistrza Miasta Tobiasz Wysoczański, Sekretarz Miasta Sabina Cebula, Prezes Towarzystwa Lotniczego Dariusz Błaszczyk wraz z członkami Towarzystwa Lotniczego, którzy wykazali się bardzo dużym zaangażowaniem, nadzorując loty, dbając o bezpieczeństwo na Lądowisku oraz organizując loty szybowcowe i samolotowe. Imprezę odwiedziła także Radna Rady Miejskiej Ewa Dziwosz.

Bardzo miłą niespodzianką w sobotę okazała się wizyta na Gminnym Lądowisku Mirosława Hermaszewskiego lotnika, kosmonauty, Generała Brygady i pilota Wojska Polskiego, pierwszego i jedynego w dotychczasowej historii Polaka, który odbył lot w kosmos. W podziękowaniu za wizytę na Gminnym Lądowisku Mirosław Hermaszewski otrzymał od Burmistrza Miasta pakiet materiałów promocyjnych oraz słodkości z lokalnej firmy. Weekendowym wydarzeniom, pełnym lotniczych, podniebnych atrakcji towarzyszyła dwudniowa akcja charytatywna dla chorego na białaczkę limfoblastyczną Adrianka ze Świebodzic. W organizację akcji zaangażował się po raz kolejny Świebodziczanin Maciej Więcek wraz Towarzystwem Lotniczym, którego na Gminnym Lądowisku wspierali Burmistrza Miasta, Zastępca Burmistrza Miasta oraz Sekretarz Miasta. Na zaproszenie Macieja Więcka do akcji włączyły się Panie: Marta Woźniak Kierownik Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Wałbrzychu wraz z Magdaleną Pieńkoś oraz Dorotą Szal. W dwudniowej akcji wziął udział także trener personalny, sportowiec Mateusz Brzuchacz, który zachęcał do wyciskania sztangi „pomagajki”. Akcja charytatywna nie mogłaby się odbyć także bez wsparcia grupy wolontariuszy, którym towarzyszyła rodzina Adrianka. Wszyscy tworzymy razem „Drużynę Adrianka”. W akcji uczestniczyli także motocykliści oraz właściciele pięknych samochodów z Wałbrzycha oraz ze Świebodzic. Na Gminnym Lądowisku można było podziwiać piękne Mustangi, Mercedesy z grupy Mercedes Benz. zaczerpnąć fachowej wiedzy jak obsługiwać drony, zasmakować pysznej lemoniady, którą także serwował Burmistrz Miasta Paweł Ozga, kupić pyszne ciasta, które m.in. upiekły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mokrzeszowa oraz wylosować coś wspaniałego, niepowtarzalnego w loterii fantowej. Czas upływał na Gminnym Lądowisku bardzo miło i pożytecznie, a przede wszystkim bezpiecznie. Wiele osób skorzystało także z bufetu, w którym można było posilić się ciepłym posiłkiem oraz napojami.

Na zakończenie dwudniowego wydarzenia Burmistrz Miasta wraz z Sekretarz Miasta oraz Prezesem TLS pożegnali Grupę Akrobacyjną, kierując słowa podziękowania i wdzięczności do pilotów za wspaniałą wizytę, promocję awiacji i lotów akrobacyjnych.  Przekazali także słowa podziękowania dla Macieja Więcka oraz Prezesa TLS oraz osób zaangażowanych w akcję charytatywną, za wspaniałą, bezinteresowną postawę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *