Letnie koncerty w ramach Nocy Jazzowych

Ekscytujący kwartet, gorące tango i kubańskie rytmy – przed nami trzy wyjątkowe koncerty w ramach 24. edycji Świdnickich Nocy Jazzowych. Jak zawsze pod patronatem naszej redakcji.

Romantyczny kwartet

Już 29 czerwca w wałbrzyskim A’PROPOS wystąpi Lunar Quartet. Zespół powstał w czerwcu 2013 roku w Amsterdamie z inicjatywy gitarzysty jazzowego i kompozytora, Mateusza Puławskiego. W marcu zeszłego roku został wydany drugi krążek zespołu, „Change Of Seasons”, który opowiada o poszukiwaniu własnej tożsamości. Ten temat został przedstawiony w akustycznej jazzowej oprawie przy pomocy XIX-wiecznie brzmiących, lirycznych kompozycji, ekscytujących improwizacji i głęboko osadzonego groovu. Obecnie w skład zespołu wchodzą: Mateusz Puławski (gitara), Thomas Winther Andersen (kontrabas), Nicolo Ricci (saksofon) i Henning Luther (perkusja). Ten album, tak jak debiutancka płyta zespołu, „Half Moon Heart”, został bardzo dobrze przyjęty przez holenderską (i nie tylko) prasę jazzową. Był on również emitowany w radio zarówno w Holandii, jak i w Polsce, Niemczech, czy Hiszpanii. Zespół odbył dwie trasy koncertowe, w tym jedną po Holandii, Belgii i Polsce w 2016 roku, promując krążek „Change of Seasons”.

W lecie 2017 Mateusz Pulawski Lunar Quartet przyjeżdża do Polski i Niemiec z nowym materiałem. Podczas nadchodzącej trasy zespół zarejestruje ścieżki do nowego, trzeciego już albumu. Część tego materiału będzie można, przedpremierowo, usłyszeć na żywo. W trasę kwartet zabiera ze sobą jednego z najbardziej utalentowanych polskich alcistów młodego pokolenia- Wojciecha Lichtańskiego.

Argentyńskie tango

W pierwszą niedzielę lipca na patio Restauracji Rynek 43 w Świdnicy zobaczymy 3-0-3 TANGO FUSION (czyt. Tresotres), które ma swój początek w Buenos Aires, w Argentynie, bowiem w roku 1996 zespół założyli Hernán Valencia (pianista/kompozytor/producent) oraz Gerardo Solnie (perkusja/instrumenty perkusyjne/producent).

Latynojazzowe korzenie określają styl zespołu, który zawiera także elementy tanga, milongi, argentyńskiego folkloru, funka, rapu czy stylu afro cuban.

Latynoskie rytmy

Ciekawy koncert zapowiada się także w ramach „Nocy Muzealnej”. 7 lipca w świdnickim muzeum wystąpi The CubanLatin Jazz. To oryginalna propozycja na rynku polskiej muzyki jazzowej. Fuzja muzyki jazzowej, latynoskiej – rytmów kubańskich, afro kubańskich, salsy, oraz muzyki klasycznej w wykonaniu młodych, utalentowanych muzyków różnych narodowości połączonych wspólnymi pasjami muzycznymi. W prezentowanym repertuarze wyraźnie słychać muzyczne korzenie Kuby niesione dźwiękami kontrabasu lidera grupy – Rolanda Abreu. Muzyk urodził się w Hawanie i mieszkał tam do 20 roku życia. Obecnie w drugiej ojczyźnie – Polsce – w niesamowity sposób przenosi muzyczne korzenie kubańskie do swojego ulubionego gatunku muzycznego – jazzu. Obok kontrabasu zespół posiada w swoim instrumentarium saksofon, pianino, perkusję i kongi.

Koncerty w ramach 24. Świdnickich Nocy Jazzowych

LUNAR QUARTET

29.06.2017 (czwartek) godz. 19.00

Klub – Restauracja  A’PROPOS, ul. Wieniawskiego 8, Wałbrzych

bilety: przedsprzedaż 25,-  w dniu koncertu 35,-

3-0-3 (tresotres) Tango Fusion z Buenos Aires

2.07.2017 (niedziela) godz. 18.00

Patio Restauracji Rynek 43, Świdnica

Wstęp wolny

The Cuban Latin Jazz

7.07.2017 (piątek) godz. 22.30 „Noc Muzealna”

Muzeum Dawnego Kupiectwa, Rynek – Świdnica

Wstęp wolny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *