Lekcje polskiego dla dzieci obcokrajowców i nie tylko

Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy wraz z Uniwersytetem Trzeciego Wieku wychodzi z inicjatywą skierowaną do wszystkich dzieci obcokrajowców z terenu miasta Świdnicy w zakresie nauczania języka polskiego.

Lęk, obawy, niepewność, frustracja – to tylko niektóre z emocji, jakie z powodu nieznajomości języka obcego odczuwać mogą dzieci, które wraz z rodzicami przyjechały ze Wschodu do Polski. Ich opiekunowie, którzy przybyli tu w celach zarobkowych, rzuceni w wir pracy w swoich zakładach czy sklepach prawdopodobnie nie odczuwają takiego stresu jak ich pociechy, po prostu „robią swoje”. Mają konkretne instrukcje i na ogół posługują się tymi samymi schematami językowymi. Można powiedzieć, że motywacja finansowa nie daje czasu na myślenie o tym, czy poprawnie mówią, czy nie.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku ich dzieci, które nagle trafiły do polskiej szkoły, w której na okrągło są bombardowane nowymi słowami z różnych dziedzin nauki, na każdym przedmiocie, na każdej przerwie, a bardzo często popołudniami, gdy spotykają się ze swoimi rówieśnikami nie tylko z Ukrainy, Białorusi czy Kazachstanu, ale przede wszystkim z Polski. Co prawda języki słowiańskie brzmią podobnie i przy odrobinie dobrej woli można się jakoś dogadać, ale kiedy w grę wchodzi już polska gramatyka, odmiana wyrazów, a zwłaszcza fonetyka czy słownictwo z wyższej półki, tak dla tych dzieci lekcje w szkole często stają się bardzo stresujące. Łatwo sobie wyobrazić jak to jest być jedyną osobą w klasie prawie 30-osobowej, gdzie wszyscy mówią tym samym językiem, a samemu nic się nie rozumie, a przynajmniej niewiele. Na dokładkę po powrocie ze szkoły w domu znów słyszy się swój ojczysty język, a przecież rodzice tych dzieci wymagają od nich chodzenia do szkoły i uczenia się języka polskiego. Taka sytuacja zapewne może je do tego zniechęcać, choć jak same opowiadają wiele z nich, jeszcze przed przyjazdem do Polski, ale na ogół przez bardzo krótki czas brało prywatne lekcje albo uczęszczało na zajęcia prowadzone w różnych stowarzyszeniach, ponieważ wiedziały już, że prędzej czy później wyjadą do Polski.

Naprzeciw potrzebom tych dzieci i młodzieży wyszła Szkoła Podstawowa nr 4 w Świdnicy we współpracy ze Świdnickim Uniwersytetem Trzeciego Wieku, które zorganizowały bezpłatne lekcje języka polskiego prowadzone w ramach wolontariatu przez nauczycieli tej szkoły oraz uniwersytetu. Odbywają się one w każdą sobotę od godziny dziewiątej do jedenastej w pomieszczeniach SP4, ul. Marcinkowskiego 4-6. Dodatkowo na uwagę zasługuje fakt, że zajęcia prowadzone są w nowoczesny sposób z wykorzystaniem rozmaitych źródeł multimedialnych. Są to lekcje typowo pod potrzeby obcokrajowców, ale nie tylko dla uczniów ze SP4, ale dla wszystkich chętnych z całej Świdnicy. Mało tego, mogą z nich także skorzystać Polacy, którzy dawniej wyjechali z rodzicami za granicę, a teraz wrócili do Polski i mają problemy ze swoim językiem ojczystym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *