Lawina porwała dwie osoby

interialawina

interialawinaDwie kobiety porwane zostały dziś około południa przez lawinę w Tatrach. Stan jednej z nich jest krytyczny, lekarze z zakopiańskiego szpitala im. Chałubińskiego walczą o jej życie.

 

Dwie kobiety porwane zostały dziś około południa przez lawinę w Tatrach. Stan jednej z nich jest krytyczny, lekarze z zakopiańskiego szpitala im. Chałubińskiego walczą o jej życie. interialawina

Pierwsza z porwanych przez lawinę kobiet pod śniegiem przebywała dziesięć minut. Dzięki szybkiej akcji i reanimacji, ratownikom TOPR udało się ją uratować, pozostaje jednak na obserwacji w zakopiańskim szpitalu. Drugą kobietę wydobyto spod śniegu dopiero po niemal godzinie. Jeszcze na lawinisku podjęto reanimację, następnie poszkodowana trafiła na oddział intensywnej opieki medycznej. Lekarze określają stan kobiety jako krytyczny. Jak powiedział ordynator oddziału ratunkowego zakopiańskiego szpitala Ali Issa Derwich, lekarzom udało się przywrócić tętno, jednak kobieta jest nieprzytomna. Narciarze sami wyzwolili lawinę?Odkopane spod lawiny kobiety poruszały się na nartach skiturowych popularnym szlakiem z Doliny Kondratowej do Doliny Goryczkowej w rejonie Kasprowego Wierchu.

Kobietom towarzyszył mężczyzna, który uniknął porwania przez lawinę i powiadomił ratowników o wypadku. Jak twierdzą ratownicy TOPR, narciarze najprawdopodobniej sami wyzwolili lawinę. Pierwsi na miejscu lawiniska pojawili się ratownicy dyżurujący na Kasprowym Wierchu. Śmigłowcem dotarły tam kolejne grupy ratowników, którzy przeszukiwali zwały śniegu metr po metrze. Obydwie kobiety zostały przetransportowane śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala im. Chałubińskiego. Lawina zeszła ze Żlebu Marcinkowskich. Rejon, w którym poruszali się narciarze skiturowi, jest przeznaczony do tego rodzaju turystyki, jednak zagrożenia lawinowe w Tatrach jest bardzo wysokie i łatwo jest wyzwolić lawinę.

interia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *