Kultowa elektronika na dworcu

Przed nami V Wystawa „Elektronika PRL-u”. Sprzęt sprzed lat znowu będzie na wyciągnięcie ręki dla mieszkańców. Odbiorniki radiowe, magnetofony szpulowe, kasetowe, gramofony, zestawy wieżowe, wzmacniacze, amplitunery, zestawy głośnikowe, kolorofony i wiele innych unikatów tym razem zobaczymy na dworcu Świdnica Miasto. Zapraszamy!

Od 1 do 8 lipca zupełnie za darmo będzie można obejrzeć niezwykłą wystawę „Elektronika PRL-u”. Wszystko za sprawą młodych pasjonatów, którzy postanowili zbierać sprzęt z odzysku, odwiedzać giełdy staroci, wypatrywać unikatów na rozmaitych zbiórkach i przeglądać aukcje internetowe. Świdniczanie Tomasz Krug, Paweł Szill, a także Tomasz Marcinkowski i Krzysztof Taterka, który w tym roku dołączył do trójki przyjaciół, magazynują stary sprzęt, gdzie się tylko da, by zachować część historii dla przyszłych pokoleń. Co roku ich kolekcja się powiększa i obfituje w prawdziwe perełki.

Imponujące zbiory tj. odbiorniki radiowe, magnetofony szpulowe, kasetowe, gramofony, zestawy wieżowe, wzmacniacze, amplitunery, zestawy głośnikowe, kolorofony tym razem zobaczymy na dworcu Świdnica Miasto, a nie jak wcześniej w wieży ratuszowej.

Pasjonaci ze Świdnicy postanowili zaprezentować kilka nowości.

Z mojej strony to będzie lampowe radio Relax II produkcji dzierżoniowskiej Diory z 1969r., wyprowadzone ze stanu piwnicznego. Jest przestrojone, można na nim słuchać dzisiejszych stacji radiowych. Kolejnym lampowym radiem, które dołączyło do mojej kolekcji będzie Figaro z Zakładów Radiowych Kasprzaka, 1959r. które w przyszłym roku skończy 60 lat i pomimo wieku po naprawach nadal działa. Zaprezentuję również rzadko spotykany, stereofoniczny kolorofon produkcji Łódzkich Zakładów Kinotechnicznych Prexer oraz kilka unikatowych na skalę Polski urządzeń, które z pewnością zainteresują ludzi zajmujących się elektroniką – wymienia redakcji Tomasz Krug.

W tym roku wystawa odbędzie się już po raz piąty. – Z racji małego jubileuszu przygotowaliśmy dodatkową atrakcję. Osoby zainteresowane będą mogły zajrzeć do wnętrza przygotowanych przez nas urządzeń oraz poznać ich budowę i zasadę działania od strony technicznej – obiecują organizatorzy.

Paweł Szill zaznacza, że prawdziwym hitem tej edycji będą krótkometrażowe filmy kolorowe i czarno-białe wyświetlane z projektora analogowego. – Filmy udostępniło kino Tatry z Łodzi – dodaje.

Nie zabraknie oczywiście starych komputerów. Pokaże je Tomasz Marcinkowski, który w swojej kolekcji posiada m.in. Commodore, Amiga, konsole do gier Pegasus, Nintendo i wiele innych.

Najważniejsze, że sprzęt będzie można nie tylko zobaczyć, ale także uruchomić i zagrać w kultowe gry z lat 90.

– On „żyje”. Został odświeżony i uruchomiony. Poprzez kolekcjonowanie i naprawy dajemy mu drugie życie – zaznaczą organizatorzy.

Kiedy: 1-8 lipca

Gdzie: Dworzec PKP Świdnica Miasto

Czas: 1 lipca – godz. 12.00 – 18.00, pozostałe dni 2-8 lipca – godz. 10.00 – 18.00

Wstęp wolny

Szczegóły, organizatorzy: https://www.facebook.com/elektronikaprluswidnica/

Beata Figurna-Garbiec

Więcej w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *