„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”

„Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat” brzmi sentencja wyryta na Odznaczeniu dla Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Podczas spotkania z nadzwyczajnymi gośćmi, o niezwykłej sile dobra w nieludzkich czasach, usłyszała młodzież im. Książąt Świdnickich w Witoszowie Dolnym.

SPOTKANIE Z P. Stellą Zylbersztajn

26 października br. w gościnne progi witoszowskiego gimnazjum  przybyli p. Stella Zylbersztajn- Tzur, p. Krystyna Budnicka oraz ks. Jarosław M. Lipniak. To wyjątkowe spotkanie prowadził proboszcz miejscowej parafii, który na wstępie zaznaczył, że czynienie dobra nie jest sprawą  zarezerwowana dla wybranej religii. O tym, ile znaczy ludzka życzliwość i wsparcie przekonała się pani Krystyna Budnicka, która w chwili wybuchu II wojny światowej miała zaledwie 7 lat. O życiu w bunkrze i kanałach opowiadała bardzo sugestywnie, wprowadzając młodzież gimnazjalną w niecodzienny nastrój i zdecydowanie inny świat. Świat, w którym rządziły okrutne prawa.  Właśnie dlatego poczucie godności i człowieczeństwa powinno być tak ważną i uniwersalną wartością.

Pani Stella Zylbersztajn- Tzur podkreśliła, że sama otrzymując dobro od innych ludzi wie, że nie trzeba wiele, aby to dobro nieść. Uczestniczka spotkania jest także bohaterką filmu dokumentalnego „Stella”, w reżyserii Macieja Pawlickiego, który uczniowie szkoły mogli oglądać przed spotkaniem. Film przedstawia portret pani Stelli, Jej  ucieczkę z getta oraz ocalenie przed Holocaustem, dzięki pomocy kilkudziesięciu Polaków. Autobiograficzną opowieść pani Stelli rozpoczyna interpretacja jakże cennej sentencji w dzisiejszych czasach: „res sacra miser” („bieda jest rzeczą świętą”). W chwili obecnej, dzięki inicjatywie Stelli Zylbersztajn- Tzur, 23 Polaków otrzymało medale Yad Vashem „.Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”.

Nasi wyjątkowi goście w prosty i przystępny sposób opowiadali o sobie, bez wzniosłości i zbędnego patosu, uświadamiając naszej młodzieży, ile znaczy zwykłe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *