Książ wciąż skrywa swoje tajemnice

ksiazNiepowodzeniem zakończyły się poszukiwania prowadzone w zamku Książ przez Dolnośląską Grupę Badawczą. Szukali tzw. Komory Weissa.

 

Niepowodzeniem zakończyły się poszukiwania prowadzone w zamku Książ przez Dolnośląską Grupę Badawczą. Szukali tzw. Komory Weissa.ksiaz

Komora to ukryte pomieszczenie – właściwie hala – w podziemiach Książa. Jego istnienie potwierdziło dwóch świadków (jeden z nich nazywał się Weiss), którzy po wojnie, w różnych okresach pracowali w zamkowych sztolniach. Obiekt od lat rozpala wyobraźnię poszukiwaczy, zwłaszcza to, co może być w nim ukryte. Hipotezy są różne, od dokumentów, aż po bursztynową komnatę.

Sprawdzić chciała je Dolnośląska Grupa Badawcza. Kilka miesięcy przygotowywali się do wierceń, które wykonali pod koniec sierpnia. – Nie znaleźliśmy hali – przyznaje Tomasz Jurek, szef DGB. Jest jednak mały promyczek nadziei. – Otwór kontrolny czwarty, pokazał że w tym miejscu jest całkowicie inne betonowanie. Dlatego badania prawdopodobnie zostaną powtórzone w przyszłym roku – dodaje. Może wtedy się uda?

Fot. użyczone

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *