Kresowiacy będą świętować

Przed nami Świdnicki Dzień Lwowa i Kultury Kresowej. Będą wspomnienia, lwowskie piosenki, występy artystyczne oraz prelekcja specjalnego gościa – księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

 

Przed nami Świdnicki Dzień Lwowa i Kultury Kresowej. Będą wspomnienia, lwowskie piosenki, występy artystyczne oraz prelekcja specjalnego gościa – księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego.

Członkowie towarzystwa, ich rodziny oraz zaproszeni goście ponownie spotkają się na uroczystościach z okazji Dni Lwowa i Kultury Kresowej.  – Spotkanie jest otwarte. Serdecznie zapraszamy wszystkich świdniczan do wspólnego świętowania. W końcu cała Świdnica to Kresy! – zachęca Antoni Jadach, prezes Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

W programie uroczystości zaplanowano m.in.: przywitanie przybyłych gości, wprowadzenie związane z kulturą Kresów Wschodnich oraz występ zespołu „Chawira” z Krakowa.

Jak co roku, na spotkaniu będzie dużo młodzieży, która wystąpi z programem artystycznym. – Na początek pieśń „W dzień deszczowy i ponury” zaśpiewa Chór Pryma Voce z III Liceum Ogólnokształcącego. Potem odbędzie się występ uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 8 – wymienia Bogdan Frydrysiak, wiceprezes.

Nie zabraknie też licznych nagród i odznaczeń. Będą podziękowania za wsparcie działań Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich oraz wręczenie odznaczeń TMLiKPW.

Gościem specjalnym będzie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duchowny katolicki obrządków ormiańskiego i łacińskiego, publicysta i opozycjonista. Wygłosi on ciekawy wykład na temat Kresów. Ksiądz gościł już kilka razy w Świdnicy i zawsze przyciągał tłumy. W ubiegłym roku podczas uroczystości kresowych komentował bieżące sprawy na Ukrainie i opowiadał świdniczanom o ziemiach i o tym, jak było naprawdę.

Świdnickie Dni Lwowa i Kultury Kresowej odbędą się w środę, 28 października o godzinie 16.00 w teatrze miejskim w Świdnicy. Ale serdecznie zapraszamy kilka dni wcześniej, 25 października na mszę świętą o godz. 10.00, którą w katedrze odprawi biskup Ignacy Dec – dodaje wiceprezes.

Organizatorem wydarzeń jest Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich. Honorowy patronat objęli: prezydent Świdnicy Beata Moskal-Słaniewska i starosta świdnicki Piotr Fedorowicz.

  Beata Figurna-Garbiec   

                                                                                        

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *