Koronacja Maryi. To będzie historyczne wydarzenie (SZCZEGÓŁY, PROGRAM)

Blisko dwa tysiące pielgrzymów zjedzie do Świdnicy na uroczystość koronacji Matki Bożej Świdnickiej. Cudowny obraz słynie łaskami uzdrowienia chorych. – W akcie koronacji chcemy Matce Bożej podziękować za jej opiekę duchową nad naszym miastem i miłość do mieszkańców Świdnicy, a także powierzyć jej dalszą przyszłość, która jest dzisiaj niepewna, bo ciągle mamy jakieś zagrożenia. Wierzę, że jeżeli jesteśmy przy Matce Bożej, to sobie z wszystkimi kłopotami poradzimy – mówił na spotkaniu z mediami biskup świdnicki Ignacy Dec.

Wzniosły koncert, a później koronacja

Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej odbędzie się już jutro w sobotę 13 maja w katedrze świdnickiej. Będzie jej przewodniczył polskojęzyczny wysłannik Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski, były Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej.

To będzie historyczne wydarzenie, które zapadnie głęboko w pamięć, więc chcemy, aby było właściwie przygotowane – podkreślał na konferencji koordynator ks. dr Krzysztof Ora, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Spodziewamy się z terenu diecezji licznych delegacji z każdej ze 190 parafii, jesteśmy przygotowani na grupę do 2 tysięcy pielgrzymów. Na zewnątrz zostanie ustawiony specjalny telebim, a w środku przewidujemy specjalne ekrany w nawach bocznych. Zapraszamy wszystkich już przed godziną 10.00.

Wielką atrakcją i oprawą zewnętrzną uroczystości będzie koncert poprzedzający sumę koronacyjną. – Po raz pierwszy w historii naszego miasta będziemy gościć sławny Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego, który po godzinie 10.00 rozpocznie w katedrze koncert. Potrwa ok. 45 minut, a po nim na placu przed katedrą zabrzmią hejnaliści, a następnie przejdzie procesja, która wyjdzie z rezydencji biskupa w stronę katedry, tak by o godz. 11.00 rozpocząć uroczystość. Wydarzenie będzie transmitowane w telewizji Trwam – poinformował dyrektor.

Obraz przedmiotem kultu od wieków

Rok 2017 to rok szczególnych rocznic maryjnych. Z jednej strony w Polsce będziemy czcić 300-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Jasnogórskiej, z drugiej – ukoronujemy Matkę Bożą Świdnicką Uzdrowienia Chorych jako wotum za 100-lecie objawień w Fatimie – wyjaśnił biskup świdnicki Ignacy Dec. – Obraz pochodzi z II poł. XV wieku, był przez wieki czczony, mamy dokumentację historyczną, która zawiera opis wielu cudów dokonanych za jego pośrednictwem. Kult został wznowiony po II wojnie światowej z inicjatywy ks. prałata Dionizego Barana i trwa do dzisiaj. W każdy wtorek odbywa się specjalne nabożeństwo ku czci Matki Bożej Świdnickiej.

Głos zabrał również przewodnik katedralny, historyk i miejski radny Mariusz Barcicki. – Obraz Matki Bożej Uzdrowienia Chorych jest znany od wieków i darzony wielkim kultem w katedrze świdnickiej, jeden z najstarszych tego typu obrazów w Polsce. Jest on datowany przez historyków na rok 1480 – mówił.

Cudowny obraz ma potężną moc. – Prawdę o czuwaniu Matki Bożej Świdnickiej nad miastem wyraził artysta w obrazie, który dzisiaj wisi na ścianie kaplicy św. Józefa w katedrze. Widzimy tam kontury Świdnicy i nad nim jest wizerunek Matki Bożej, co oznacza, że ma ona w szczególnej opiece nasze miasto – dodał biskup świdnicki.

Korony i suknia dla Matki Bożej Świdnickiej

Autorem projektu i wykonawcą wotów stał się Mariusz Drapikowski, znany bursztynnik z Gdańska, którego korzenie rodzinne wywodzą się z diecezji świdnickiej. – Korony w stylu piastowskim na skronie Jezusa i Maryi są srebrne, pokryte grubą warstwą złota, i jak zaznacza artysta, posiadają szlachetne kamienie ofiarowane przez wiernych z diecezji – tłumaczył proboszcz świdnickiej katedry ks. prałat Piotr Śliwka. Suknia jest wykonana z jaspisu cesarskiego, stanowiąc jasną barwę szaty Matki Bożej oraz z naturalnego kamienia koralowego. W dolnej części szaty, jest wykorzystany kamień z groty św. Michała Archanioła z Monte Sant Angelo z Włoch, symbolizując walkę św. Michała Archanioła z szatanem. – Szczególnym wotem, który ofiarował artysta, bursztynnik z Gdańska dla szaty Matki Bożej, jest meteoryt księżycowy zbadany przez NASA, znajdujący się w części księżyca u stóp Matki Bożej – zaznaczył proboszcz i przypomniał, że 28 lipca 2016 roku Ojciec Święty Franciszek na zakończenie Mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na wałach Jasnogórskich, dokonał poświęcenia koron i sukni na XIV wieczny cudowny Obraz Matki Bożej Świdnickiej – „Maria in sole”, czyli Maryja w słońcu.

Pamiątki z koronacji

Z okazji koronacji będzie można kupić okolicznościowe materiały promocyjne. – Poczta Polska wydała specjalną kartkę okolicznością, a w dniu koronacji m.in. na stoisku przed katedrą będzie stosowany specjalny datownik, z jego odciskiem będzie można wysłać korespondencję – poinformowała Joanna Rupnicka, regionalny koordynator ds. filatelistyki we Wrocławiu.

Swój udział w organizacji ma też samorząd. – W nakładzie 2 tysięcy sztuk z okazji koronacji i 5. rocznicy ustanowienia św. Jana Pawła II patronem Świdnicy, z inicjatywy Mariusza Barcickiego, wydano okolicznościową monetę – 7 denarów świdnickich – mówił Jacek Piekunko, dyrektor promocji miasta i turystyki w Świdnicy.

Więcej o monecie http://ws-24.pl/moneta-z-wizerunkiem-jana-pawla-ii/

Więcej o koronacji http://ws-24.pl/koronacja-maryi-juz-w-sobote/

tekst i zdjęcia Beata Figurna-Garbiec

Wiadomości Świdnickie

PROGRAM:

13 maja, katedra świdnicka

godz. 10.00 – koncert Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego

godz.11.00 – Msza św. koronacyjna pod przewodnictwem Jego Eminencji Księdza Kardynała Zenona Grocholewskiego, Legata Papieskiego

ok. godz. 12.30 – wspólny przemarsz uczestników uroczystości na teren Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy – wspólny piknik w ogrodzie seminaryjnym dla wszystkich uczestników uroczystości; koncert orkiestry dętej Music Label

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Ilość miejsc parkingowych dla pojazdów osobowych w specjalnie przygotowanych strefach parkingowych jest ograniczona (miejsca parkingowe, tylko po okazaniu identyfikatora)

NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI ZAPARKOWANIA NA TERENIE WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO I PRZY KATEDRZE

W godz. 9.00 – 10.00 oraz 13.00 – 14.00 nastąpi wzmocnienie komunikacji miejskiej na liniach łączących osiedla: Zarzecze, Zawiszów, Osiedle Młodych z centrum miasta.

W dniu 13.05.2017r. uczestnicy obchodów Koronacji Obrazu Matki Bożej Świdnickiej będą mogli dojechać na w/w uroczystość z osiedli Zarzecze, Osiedle Młodych, Zawiszów, liniami autobusowymi MPK o numerach: 1, 6, 50, 51, 52, 53.

Po analizie rozkładu jazdy autobusów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Świdnica” zwiększyło – w godzinach od 9.00 – 10.00 oraz powrotnych od 13.00 – 14.00 o dodatkowe 2 kursy linię „6”,  tak by autobus odjeżdżał co 10 minut. Pozostałe linie autobusowe swoje regularne kursy mają co 15 minut.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *