Koronacja Maryi już w sobotę (JAK DOJECHAĆ)

 

Po raz pierwszy w historii naszej diecezji dokona się koronacja Matki Bożej Świdnickiej. Wyjątkowy obraz znajdujący się w katedrze słynie z licznych łask i uzdrawiania chorych.

Od marca trwa nowenna do Matki Bożej Świdnickiej, jak również peregrynacja kopii cudownego obrazu po poszczególnych parafiach naszego miasta

Uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Świdnickiej odbędzie się w sobotę 13 maja o godzinie 11.00 w katedrze świdnickiej. Będzie jej przewodniczył polskojęzyczny wysłannik, specjalny kardynał wybrany przez papieża. Wszystko po to, aby nie było barier językowych.

Ojciec Święty Franciszek wyznaczył swojego legata na tę uroczystość, którym jest Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski, były Prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej – informuje redakcję ks. dr Daniel Marcinkiewicz, Rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Koronacja będzie nowym rozdziałem w historii wyjątkowego obrazu, który znajduje się w jednej z kaplic katedry w Świdnicy

Najlepszy sposób na uzdrowienie

Obraz Matki Bożej Świdnickiej jest niezwykły i słynie z licznych łask dla chorych. Znajduje się on w bocznej nawie katedry świdnickiej, w „kaplicy marmurowej”. Maryja przedstawiona na obrazie stoi na księżycu, ubrana jest w błękitną wierzchnią szatę i czerwoną spodnią. Na lewym ręku trzyma Dziecię Jezus, a Dzieciątko lewą rączką chwyta rękę Matki, prawą zaś wspiera się na Jej biodrze. – Jako diecezja od kilku lat, idąc za wskazaniami biskupa świdnickiego Ignacego Deca jeszcze bardziej ożywiamy swoje nabożeństwo do Matki Bożej Świdnickiej, która od XVI wieku jest czczona w tytule „Matki Bożej uzdrowienia chorych” – przyznaje rzecznik kurii.

Korony już poświęcone

28 lipca 2016 Ojciec Święty Franciszek na zakończenie Mszy św. dziękczynnej z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski na wałach Jasnogórskich, dokonał poświęcenia koron i sukni na XIV wieczny cudowny Obraz Matki Bożej Świdnickiej – „Maria in sole”, czyli Maryja w słońcu. – Warto wspomnieć, że w XVII wieku Matka Boża Świdnicka otrzymała srebrną, pozłacaną sukienkę, która została skradziona w 1969 roku. Inicjatorem powstania nowych szat i koron dla Obrazu Matki Bożej jest biskup Ignacy Dec, który kierując w 2015 roku list pasterski do wiernych diecezji, zachęcił ich do składania darów wotywnych i ofiar, które posłużyły w pewnej części do przyozdobienia koron i sukni – przypomina ks. dr Daniel Marcinkiewicz.

Autorem projektu i wykonawcą wotów jest Mariusz Drapikowski, bursztynnik z Gdańska, którego korzenie rodzinne wywodzą się z diecezji świdnickiej. Korony w stylu piastowskim na skronie Jezusa i Maryi są srebrne, pokryte grubą warstwą złota, i jak zaznacza artysta, posiadają szlachetne kamienie ofiarowane przez wiernych z diecezji. Suknia jest wykonana z jaspisu cesarskiego, stanowiąc jasną barwę szaty Matki Bożej oraz z naturalnego kamienia koralowego. W dolnej części szaty, jest wykorzystany kamień z groty św. Michała Archanioła z Monte Sant Angelo z Włoch, symbolizując walkę św. Michała Archanioła z szatanem.

Szczególnym wotem, który ofiarował artysta, bursztynnik z Gdańska dla szaty Matki Bożej, jest meteoryt księżycowy zbadany przez NASA, znajdujący się w części księżyca u stóp Matki Bożej – zaznacza rzecznik.

To będzie historyczna chwila

W koronacji obrazu warto wziąć udział, bo jak podkreśla rzecznik kurii, waga tej uroczystość jest podniosła dlatego, że będzie to pierwsza koronacji w Diecezji Świdnickiej od momentu powołania jej do istnienia. – Pragnę przypomnieć, że Diecezję Świdnicką powołał Jan Paweł II w 2004 r. Każdy wierny będzie mógł wziąć w niej swój udział. Ksiądz Biskup wielokrotnie w Listach Pasterskich zapraszał wszystkich wiernych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu – mówi.

tekst Beata Figurna-Garbiec, fot. redakcja

Artykuł ukazał się w papierowym wydaniu „Wiadomości Świdnickich”

UWAGA! Informacje organizacyjne dla uczestników Koronacji Matki Bożej Świdnickiej

NIE BĘDZIE MOŻLIWOŚCI ZAPARKOWANIA NA TERENIE WYŻSZEGO SEMINARIUM DUCHOWNEGO I PRZY KATEDRZE

W godz. 9.00 – 10.00 oraz 13.00 – 14.00 nastąpi wzmocnienie komunikacji miejskiej na liniach łączących osiedla: Zarzecze, Zawiszów, Osiedle Młodych z centrum miasta.

W dniu 13.05.2017r. uczestnicy obchodów Koronacji Obrazu Matki Bożej Świdnickiej będą mogli dojechać na w/w uroczystość z osiedli Zarzecze, Osiedle Młodych, Zawiszów, liniami autobusowymi MPK o numerach: 1, 6, 50, 51, 52, 53.

Po analizie rozkładu jazdy autobusów Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Świdnica” zwiększyło – w godzinach od 9.00 – 10.00 oraz powrotnych od 13.00 – 14.00 o dodatkowe 2 kursy linię „6”,  tak by autobus odjeżdżał co 10 minut. Pozostałe linie autobusowe swoje regularne kursy mają co 15 minut.

Szczegóły na stronie http://www.diecezja.swidnica.pl/index.php/bezkategori/2519-informacje-organizacyjne-dla-uczestnikow-koronacji-matki-bozej-swidnickiej

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *