Koncert pasyjny zachwycił (FOTO)

foto

fotoWyjątkowe dzieło muzyczne „Pasja według św. Mateusza” w wykonaniu solistów, orkiestry i chórów zabrzmiało wczoraj w świdnickiej katedrze. Koncert pasyjny skomponowany przez metropolitę Wołokołamskiego w wykonaniu blisko 100 wykonawców odbył się w Świdnicy po raz pierwszy i po raz drugi w Polsce.

Wyjątkowe dzieło muzyczne „Pasja według św. Mateusza” w wykonaniu solistów, orkiestry i chórów zabrzmiało wczoraj w świdnickiej katedrze. Koncert pasyjny skomponowany przez metropolitę Wołokołamskiego w wykonaniu blisko 100 wykonawców odbył się w Świdnicy po raz pierwszy i po raz drugi w Polsce.

foto

„Pasja według św. Mateusza” to utwór skomponowany w 2005 r. przez metropolitę Hilariona (Grigorija Walerijewicza Ałfiejewa), rosyjskiego biskupa prawosławnego, przewodniczącego Wydziału Zewnętrznych Stosunków Cerkiewnych Patriarchatu Moskiewskiego. – W mojej Pasji, być może w jakimś stopniu, w swojej skromnej mierze – udało mi się wcielić w życie marzenie wielkiego rosyjskiego kompozytora Glinki, połączyć zachodnią fugę z rosyjskim śpiewem cerkiewnym. To było oczywiście ryzykowne, ale w tym przypadku, ponieważ utwór był pisany nie tylko dla świątyni, mogłem pozwolić sobie na taki eksperyment – napisał we wstępie do dzieła metropolita Hilarion.

Jest to monumentalne dzieło, które wykonywane było już niemal na całym świecie, a w Świdnicy zagościło po raz pierwszy. W koncercie udział wzięli znakomici artyści: Bogdan Makal (wybitny baryton), ks. Grzegorz Cebulski – założyciel i dyrygent słynnego w całej Europie Chóru Kameralnego OKTOICH, ks. Zdzisław Madej (tenor), Orkiestra Kameralna Filharmonii Sudeckiej w Wałbrzychu, Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium oraz Chór Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: bp świdnicki Ignacy Dec i abp Jeremiasz, Prawosławny Ordynariusz Diecezji Wrocławsko – Szczecińskiej.

Koncert zorganizowano dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Miasta Świdnica. Współpraca: Diecezja Świdnicka, Parafia Prawosławna Św. Mikołaja Cudotwórcy w Świdnicy, Filharmonia Sudecka, Świdnicki Ośrodek Kultury.

(BFG), fot. Wiktor Bąkiewicz

{fcomment}

{gallery}galerie/150401koncert{/gallery}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *