Kolejny zielony przystanek w Żarowie

Najpierw zazieleniły się przystanki autobusowe przy ul. Armii Krajowej w kierunku wyjazdu z Żarowa i przy ul. Chrobrego. Teraz w kolejnej części miasta mieszkańcy w otoczeniu przyrody mogą czekać na autobus.

Przy ul. Armii Krajowej, w pobliżu Urzędu Miejskiego, powstał kolejny ekologiczny przystanek autobusowy. Wiata przystankowa obsadzona została roślinnością, a obok w donicy nasadzono ozdobne trawy i krzewy. Rosnące tam rośliny oczyszczą powietrze, obniżą temperaturę, dadzą cień i poprawią miejską estetykę. – Zależy nam na tym, aby Żarów był miastem zielonym. Zieleń nie tylko cieszy oko i daje cień, ale też oczyszcza powietrze. Otoczone roślinami przystanki nie tylko wyglądają interesująco. Wprowadzają też zieleń tam, gdzie jest bardzo potrzebna – w miejscach oczekiwania na środek transportu. Rośliny obniżają temperaturę i uprzyjemniają oczekiwanie na autobus w upalny dzień. Woda opadowa gromadzona pod przystankiem jest wykorzystywana do nawadniania pnączy na ścianie. Posadzone wokół rośliny produkują tlen, poprawiają jakość powietrza, zmniejszają ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń – mówi Patrycja Sozańska z Referatu Gospodarki Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Żarowie. Teren przy powstałym zielonym przystanku zostanie jeszcze wyłożony kostką betonową aż do miejsca, w którym znajdują się pojemniki na zbiórkę selektywną. Wszystkie działania ekologiczne są finansowane ze środków budżetu gminy Żarów.

To nie jedyne działanie proekologiczne, które są realizowane na terenie gminy Żarów. Przypomnijmy, że w ramach Żarowskiego Projektu Ekologicznego zakupiono i rozdano  w tym roku chętnym mieszkańcom ekologiczne torby z hasłem „Okaż kulturę, chroniąc naturę”. Na terenie Żarowa powstały łąki kwietne, które ubarwiają przestrzeń naszego miasta. Niebawem w szkołach podstawowych na terenie gminy Żarów zainstalowane zostaną poidełka z czystą i zdatną do picia wodą. W mieście zainstalowane zostaną również specjalne skrzynki do zbiórki baterii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *