Kolędnicy nagrodzeni

przeglądBarwne stroje, kolorowe orszaki kolędników, odpowiednio dobrana muzyka i scenografia. Dwa tysiące kolędników w 29 zespołach zaprezentowało się na świdnickiej scenie teatralnej podczas XXIII Przeglądu Zespołów Kolędniczych. 15 stycznia ogłoszono wyniki.

Barwne stroje, kolorowe orszaki kolędników, odpowiednio dobrana muzyka i scenografia. Dwa tysiące kolędników w 29 zespołach zaprezentowało się na świdnickiej scenie teatralnej podczas XXIII Przeglądu Zespołów Kolędniczych. 15 stycznia ogłoszono wyniki.

przegląd

Jury w składzie: Kazimiera Momot – przewodnicząca ŚPZK, Małgorzata Braniecka – członek jury SPZK, była dyrektor ŚOK, Tadeusz Szarwaryn – muzyk, kompozytor i autor tekstów piosenek, wielokrotny laureat ŚPZK i ks. Roman Tomaszczuk – dyrektor świdnickiej edycji „Gościa Niedzielnego” postanowiło przyznać nagrody lub wyróżnienia oraz nagrody indywidualne.

Na początku prezentacje

Przez pierwsze cztery dni od 8 do 14 stycznia rano i wieczorem odbywały się prezentacje uczestników. Dla niektórych był to debiut, inni mieli już kilkakrotny udział w tej imprezie.  – Role były przeróżne: nie tylko diabły i anioły, ale też prezentacja kolędnicza w postaci teleturnieju czy rola chłopca ze wsi – wymienia Halina Szymańska z ŚOK.

Każdego dnia tłumnie zgromadzona publiczność bawiła się świetnie i nie żałowała braw.  – To dzięki Państwu przegląd ten tak bardzo się rozwinął. Niesłabnące zainteresowanie ŚPZK świadczy o tym, jak bardzo świdniczanie cenią sobie przywiązanie do symboli wiary katolickiej oraz dorobku kultury narodowej, starając się jednocześnie wzbogacać te wartości o elementy regionalne – świdnickie – dodaje.

Potem finał

Ostatniego dnia przeglądu, 15 stycznia, odbyło się uroczyste zakończenie oraz wręczenie nagród. Jury miało nie lada orzech do zgryzienia, bo konkurencja była ogromna, a poziom bardzo wyrównany. Kolędnicy zaskoczyli widzów różnorodnością form. Był teatr, montaż słowno-muzyczny, tradycyjne jasełka i przedstawienia – niektóre smutne, niektóre zabawne. – Ciekawą formę zaprezentowania bożonarodzeniowych tekstów w postaci teleturnieju z włączeniem do akcji publiczności oglądnęliśmy w przedstawieniu przedszkolaków ze Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy – mówi Halina Szymańska i dodaje: – Cieszy też fakt, że w przedstawieniach występują grupy wielopokoleniowe, z różnych środowisk. Seniorzy Z Domu Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy co roku zaskakują świdnicką publiczność nowymi pomysłami scenariuszy.

Finał zakończył się prezentacją ze Szkoły Podstawowej Nr 105. Kolędnicy pokazali żywiołową grę aniołów i diabłów, a publiczności nie opuszczał dobry humor. Miejski Teatr tętnił w tym czasie życiem.

Więcej zdjęć tutaj

(BFG), fot. Wiktor Bąkiewicz

NAGRODZENI:

W grupie przedszkolnej nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 450 zł dla każdej z grup:

Przedszkole Miejskie Nr  6 w Świdnicy – za próbę stworzenia regionalnej wersji narodzin Jezusa w Górach Sowich, barwny korowód śląskich postaci historycznych i zwierząt wędrujących do Dzieciątka.

Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy –za ciekawą formę prezentacji kolędniczej w postaci teleturnieju i włączanie widzów do scenicznej akcji

Przedszkole Miejskie Nr 15 w Świdnicy – za radosne dziecięce przeżywanie świąt Bożego Narodzenia, z tańcem, scenicznym ruchem i świąteczną piosenką.

Niepubliczne przedszkole Fundacji UT UNUM SINT w Świdnicy – za nastrojową opowieść o polskiej tradycji wigilijnej i uporządkowany obraz sceniczny.

Wyróżnieni upominkami książkowymi

Przedszkole Miejskie Nr 4 w Świdnicy – za wniesienie spontanicznej dziecięcej radości i zabawy, bogactwo kostiumów w orszaku wędrującym do stajenki.

Miejskie Przedszkole Integracyjne Nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy – za emocjonalne zaangażowanie dzieci występujących w jasełkach i wykorzystanie ich umiejętności gry na różnych prostych instrumentach.

Przedszkole Miejskie Nr 14 w Świdnicy – za staranny słowny przekaz bożonaro-dzeniowej historii narodzin Jezusa.

Przedszkole Miejskie Nr 1 w Świdnicy – za zaangażowanie dzieci, wybór tekstów piosenek świątecznych dostosowanych do możliwości ich wykonania przez przed-szkolaków, uporządkowany rysunek sceniczny.

Przedszkole Miejskie Nr 3 w Świdnicy – za bogatą scenografię, barwne stroje i układ choreograficzny.

Przedszkole Miejskie w Mieroszowie – za grę aktorską młodych wykonawców oraz oryginalne wątki scenariusza.

W grupie szkół podstawowych nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 450 zł dla każdej z grup:

Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy – za bogactwo treści teologicznych i ukazanie piękna Misterium Domu Chleba czyli Betlejem

Zespól Szkół Specjalnych w Świdnicy – za wykorzystanie możliwości aktorskich wszystkich uczestników prezentacji, głębokie przeżywanie rozgrywającej się na scenie akcji oraz bogactwo strojów.

Szkoła Podstawowa Nr 105 w Świdnicy –za humorystyczne, nowe i mniej znane jasełkowe teksty, żywiołową akcję sceniczną aniołów i diabełków oraz choreografię.

W grupie dorosłych i młodzieży starszej nagrodzeni nagrodami finansowymi w wys. 450 zł dla każdej z grup:

Dom Dziennego Pobytu „Przystań” w Świdnicy – za krótką, treściwą i wesołą prezentację kolędniczą „dla waszmości”.

Teatrzyk Obrzędowy „Tradycja” z Bystrzycy Górnej – z a widowisko kolędnicze zgodne z polską tradycją i obyczajem chodzenia po kolędzie, z wykorzystaniem humorystycznych dialogów i profesjonalną grą aktorską ku uciesze publiczności,  z kupletami własnego autorstwa.

Liceum Ogólnokształcące w Świdnicy – za  wykorzystanie melodii tradycyjnych polskich kolęd do tekstów własnego autorstwa obrazujących historię Narodzin Pana oraz za walory wokalne.

Wyróżnieni upominkami książkowymi

Świetlica Wiejska w Burkatowie – za  krótką prezentację barwnej i rozśpiewanej grupy kolędniczej, nadającej się do wędrówki po okolicznych domach w okresie Godnich Świąt.

W grupie  wiekowej dzieci z innych ośrodków kultury i świetlic wyróżnieni upominkami książkowymi

Wałbrzyski Ośrodek Kultury. Teatr „Frędzle” – za wesołą zabawę owieczek i paste-rzy w zaskakującej opowieści wigilijnej.

Świetlica Środowiskowa w Mieroszowie – za wartkie dialogi między uczestnikami prezentacji.

Nagrody i wyróżnienia honorowe  zespołowe i indywidualne:

Przedszkole „Wesoła Piątka”  w Świdnicy –  nagroda Biskupa Świdnickiego – za wskazanie współczesnego zjawiska ateizacji świąt Bożego Narodzenia i przesłanie, że miłość do bliźnich jest największą wartością ludzkiego życia.

Nagroda specjalna Gościa Niedzielnego dla Konrada Świdra z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy za rolę chłopca ze wsi.

Nagroda specjalna  jurora – muzyka Tadeusza Szarwaryna dla  Agaty Prypin z  I Liceum Ogólnokształcącego za autorskie teksty  prezentacji „A słowo ciałem się stało”.

Nagroda specjalna jurora Małgorzaty Branickiej dla Jagody Kurzawy ze Szkoły Podstawowej Nr 105 w Świdnicy za perfekcyjnie zagraną rolę diabła.

Nagroda specjalna przewodniczącej jury XXIII ŚPZK dla Jakuba Kuryło ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Świdnicy za wspaniale zagraną rolę zatroskanego Brata o narodzone Dziecię.

Nagroda specjalna ks. Romana Tomaszczuka za najbardziej fotogeniczną grupę dla aniołów z Niepublicznego Przedszkola Fundacji UT UNUM SINT w Świdnicy

Nagroda specjalna ks. Romana Tomaszczuka za najbardziej fotogeniczną grupę zwierząt w stajence dla dzieci z Przedszkola nr 1 w Świdnicy

Nagrody indywidualne za grę aktorską otrzymują :

Oliwia Konieczny z Akademii Przedszkolaka za rolę babci.

Aleksandra Duniewska ze Szkoły Podstawowej Nr 6 za rolę Diabła.

Rafał Lisowski ze Szkoły Podstawowej Nr 6 za rolę Heroda.

Natalia Linowska ze świetlicy środowiskowej „Muchomorki” w Mieroszowie za rolę Józefa.

Ania Paszkiewicz z Przedszkola Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy za prowadzenie teleturnieju.

Nikola Busz ze Szkoły Podstawowej w Mieroszowie za śpiew.

Zuzanna Guzik i Maja Barszczewska z Miejskiego Przedszkola Integracyjnego Nr 16 „Słoneczko” w Świdnicy za wokal.

Kinga Kaszewska i Urszula Nowak z Przedszkola Miejskiego Nr 14 w Świdnicy za rolę pasterzy.

Kacper Wilgus z Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas w Wirach za rolę Gospodarza.

Natalia Sagała i Paweł Sajdel z Niepublicznego Przedszkola Fundacji UT UNUM SINT za rolę rodziców.

Łucja Bojnowska  (Maria) z Przedszkola Miejskiego Nr 6 za wokal.

Podziękowania:

Zespołom nagrodzonym i wyróżnionym gratulujemy, a ich opiekunom życzymy  dalszych sukcesów w pracy z dziećmi i młodzieżą. Zespołom nienagrodzonym dziękujemy serdecznie za udział  w XXIII ŚPZK i prosimy wierzyć, że i tu, w tych zespołach, jury docenia i zauważa ogromną pracę organizatorską i pedagogiczną opiekunów zespołów, zaangażowanie rodziców w przygotowanie każdej prezentacji. Ten trud i zaangażowanie z pewnością zaowocują nie tylko w niedalekim czasie starannymi i przemyślanymi scenariuszami kolędniczymi autorstwa opiekunów, a bogatsi w doświadczenia sceniczne młodzi aktorzy zadziwią swoją grą świdnicką publiczność.

Serdecznie dziękujemy sponsorom XXIII Świdnickiego Przeglądu Zespół Kolędniczych, a są nimi: Pani Teresa Świło – poseł na sejm RP,  Biuro  Nieruchomości AVIS, Zakład Konfekcji Skórzanej p. Piekielnik,, Firma SONEL, Powiat Świdnicki, Urząd Miasta w Świdnicy i Świdnicki Ośrodek Kultury.

Życzymy wszystkiego dobrego: Jurorzy i Organizator Przeglądu – Świdnicki Ośrodek Kultury

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *