Kim jesteś, Nefretete?

nefreteteŚwidniczanka Helena Semenetz-Kwiatkowska wydała właśnie książkę „Kim jesteś, Nefretete?”. To historia tej egipskiej królowej widziana z dzisiejszej perspektywy.

Świdniczanka Helena Semenetz-Kwiatkowska wydała właśnie książkę „Kim jesteś, Nefretete?”. To historia tej egipskiej królowej widziana z dzisiejszej perspektywy.

nefreteteWielki format kobiety

Pani Helena Semenetz-Kwiatkowska pytania, kim jest Nefretete, nie musi sobie zadawać. Dla niej ta egipska królowa, najbardziej kontrowersyjna kobieta na świecie, to uosobienie kobiety o szerokich horyzontach, ale też idei pięknego, sprawiedliwego życia. Nefretete Była uwielbiana przez tłumy, ale też przez tłumy nienawidzona. Żyła przed ponad trzema tysiącami lat i napisano o niej wiele naukowych publikacji, ale znaków zapytania wokół niezwykłej egipskiej królowej nie ubywa. Pewnie już na zawsze pozostaną bez odpowiedzi. – Nefretete zdumiewa wielkością formatu i nie daje się zamknąć w żadne ramy – mówi świdniczanka Helena Semenetz-Kwiatkowska, autorka książki zatytułowanej „Kim jesteś, Nefretete?”. Fascynację tą niezwykłą postacią widać w każdym miejscu jej domu. Obrazy, repliki popiersi, papirusy z wizerunkiem królowej są tam wszechobecne. – Książka to moje autorskie spojrzenie na tę epokę, na Nefretete, ale i na ludzi żyjącymi w tamtych czasach – opowiada autorka książki.

Obowiązkowa lektura

Egipt miał szczęście do fascynujących kobiet. Egipt sprzyjał kobietom i to za czasów starego Egiptu kobiety miały silną pozycję, mogły posiadać majątki i mogły też rozwodzić się. Nefretete przybyła z zewnątrz i dlatego miała szansę wprowadzić monoteizm. Przybyła do Teb, miasta leżącego na świętą rzeką Hapi (tak wówczas nazywano Nil) na zaproszenie faraona Amenhotepa III i jego małżonki, królowej Teje. Miasto przeżywało apogeum rozwoju gospodarczego, kulturalnego i politycznego. Nefretete znalazła tu miejsce, w którym architektura harmonizowała z przyrodą. Czasami myślę, że nasza Świdnica ma szansę stać się podobna do Teb – opowiada Helena Semenetz-Kwiatkowska. Książka pani Heleny to kopalnia wiedzy o czasach starego i nowego Egiptu. Osadzona we współczesności, pięknie splata ją z historią Nefretete. Dziś w zawężonym programie nauki historii w szkole powinna stać się lekturą obowiązkową. Na pewno ma szansę stać się numerem jeden dla tych, którzy podobnie jak autorka, fascynują się tamtymi czasami.

Egipt Nefretete

Szczerze mówiąc nie myślałam o wydawaniu książki. Kiedy już się za to zabrałam, poczułam jak wiele pracy kosztuje przygotowanie publikacji do druku i redagowanie tekstu. Na pewno łatwiejszą drogę mają ci, którym w tej drodze pomagają wydawnictwa. Książka będzie miała dalszy ciąg, bo nad tym pracuję – opowiada Helena Semenetz-Kwiatkowska. Na razie warto pomyśleć o promocji książki świdniczanki, którą można zakupić w świdnickiej księgarni w Rynku. W lutym odbędzie się spotkanie z autorką, która chętnie opowiada o tej zdumiewającej kobiecie oraz o wspaniałych czasach potęgi Egiptu. Dziesięć lat temu Helena Semenetz-Kwiatkowska była inicjatorką wspaniałego wydarzenia zatytułowanego „Egipt Faraonów”. Być może dzięki przychylności ludzi kultury w Świdnicy podobnego wydarzenia doczeka się Nefretete. Za kilka dni autorka książki wraz z mężem wybiera się po raz czwarty do Egiptu. Po raz kolejny będzie szukać śladów Nefretete. A o wrażeniach zapewne będzie miała okazję nam opowiedzieć.

Violetta Zdziechowska-Mazurek

1 thought on “Kim jesteś, Nefretete?

  1. Po 9 latach autorka „Kim jesteś Nefretete?” wydała swoją drugą książkę „Klucz Życia”.
    26 kwietnia 2019r. w MBP w Świdnicy miała swój wieczór autorki. W spotkaniu wzięło udział wielu znamienitych gości: Ewa Kassala – autorka trylogii o starożytnym Egipcie, Antoni Matuszkiewicz – poeta, Mirosław Jabłoński, który przygotował oprawę muzyczną oraz Witold Podedworny – Wydawnictwo ATUT (wydawca książki).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *