Karty na stół

wspolnota1ŚWIDNICA. Zdradzili swój pomysł na Świdnicę i… niestety – tylko na nią. Inne gminy – nie istniały.

 

wspolnota1ŚWIDNICA. Zdradzili swój pomysł na Świdnicę i… niestety – tylko na nią. Inne gminy – nie istniały.

Konwencja wyborcza Wspólnoty Samorządowej Ziemi Świdnickiej odbyła się w środowy wieczór 29 września. – Państwa obecność pokazuje, że za nami jest już jakaś określona siła – mówił Murdzek witając licznie przybyłych gości. – Historia Wspólnoty Samorządowej zaczynała się w grupie przyjaciół, w grupie osób, które albo urodziły się w Świdnicy, albo do niej przyjechały i pokochały to miasto. Bardzo szybko odkryliśmy, że dla dobra miast i wsi możemy współpracować z naszymi przyjaciółmi z innych gmin, że możemy robić coś razem. Trzeba jednak pamiętać, że to co robimy, to też odwaga wzięcia odpowiedzialności za rozwój tych naszych małych ojczyzn. Świdnica to mój wybór. Sądzę, że nasi przyjaciele mogliby to samo powiedzieć o swoich miejscowościach – mówił.

Problem w tym, że przyjaciele z sąsiednich gmin nie mieli ku temu okazji. Jak na konwencję przystało, nie zabrakło przemówień, prezentacji kandydatów oraz przedstawienia programu wyborczego. Jednak całe spotkanie zdominowała Świdnica – jej kandydaci i jej program wyborczy, czy też raczej tezy. Nie poznaliśmy kandydatów na radnych ani programów dla gmin. Nie słyszeliśmy o dokonaniach minionej kadencji. Powiat świdnicki na konwencji istniał jedynie w osobach jego reprezentantów. Którzy jednak nie mogli nic powiedzieć. Bo nie było tego w planie.

Lider Wspólnoty, prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek witając gości nie zapomniał co prawda przywitać kandydatów na szefów pozostałych samorządów w powiecie świdnickim. Jednak to w zasadzie cały czas, jaki poświęcony został tym samorządom. Cała reszta dotyczyła Świdnicy, z jednym małym wyjątkiem – gdy wicestarosta Ryszard Wawryniewicz mówił o tym, że ugrupowania pozapolityczne z całego województwa dolnośląskiego ruszają na podbój Sejmiku Wojewódzkiego. – Czas odebrać nasz region partiom politycznym – mówił. – Czas, żeby zaczęli nim rządzić ludzie, którzy potrafią to robić.

Tezy wyborcze Wspólnoty, które jak powiedział Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy, dopiero trzeba wypełnić treścią, zostały zaczerpnięte z przyjętej przez Radę Miejską Świdnicy kilka miesięcy temu „Strategii dla miasta Świdnicy”, a ich głównym hasłem jest „Świdnica – atrakcyjnym miejscem do życia, całego życia”.

Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta, przedstawił dokonania Wspólnoty Samorządowej z minionej kadencji oraz wstępne plany na najbliższą przyszłość. Niestety, jedne i drugie dotyczyły tylko Świdnicy i – odrobinę – powiatu świdnickiego. Zapewniał też, że aquapark, multikino czy zrewitalizowany park centralny będą faktem już wkrótce. Jak to się stanie? – Po prostu wygrajmy wybory – nawoływał Ireneusz Pałac.

W całej masie słów jedna rzecz naprawdę zasługuje na uwagę. Mianowicie fakt, iż jedno miejsce na listach Wspólnoty czeka na przeciętnego świdniczanina lub świdniczankę. Wystarczy tylko, że się zgłoszą poprzez stronę internetową Wspólnoty, przedstawią swoje pomysły na Świdnicę i… jako 68 kandydat/ka tego komitetu otrzymają szansę zostania radnym lub radną. Też tylko… świdnicką.

Anita Odachowska-Mazurek

 

Lista kandydatów na radnych Rady Miejskiej w Świdnicy (kolejność alfabetyczna)

Okręg 1: Andrzej Dziedzic, Andrzej Fortuna, Bernadeta Gałczyńska, Katarzyna Konrad, Dariusz Nowaczyński, Michał Ossowski, Ireneusz Pałac, Wiesław Rybiński, Zbigniew Skąpski, Krzysztof Sochacki, Ewa Święćkowska-Stolarczyk, Krzysztof Trzop, Mieczysław Winiarz, Barbara Wolanin.

Okręg 2: Anna Borowska, Artur Janicki, Agnieszka Kazuń, Marian Kowalik, Zbigniew Kubiaczyk, Mieczysław Leszczyński, Bogumiła Murdzek, Marek Olesiński, Zofia Skowrońska-Wiśniewska, Józef Suchorzewski, Karol Szeredi.

Okręg 3: Andrzej Cochara, Krystian Grodowski, Joanna Grębowska-Szpak, Konrad Makowiec, Michał Kulig, Krystyna Lasek, Aurelia Marmajewska, Wojciech Murdzek, Lesław Podgórski, Jerzy Szenejko.

Okręg 4: Grażyna Ciążeńska, Albert Gaszyński, Tadeusz Grabowski, Zdzisław Grześkowiak, Jacek Iwancz, Lech Jankiewicz, Krystyna Kowalonek, Anna Sarota z domu Bieżyńska, Radosław Werner, Tadeusz Włodkowski.

Kandydaci do Rady Powiatu świdnickiego (kolejność alfabetyczna)

Okręg 1: Jerzy Bogumił Domagała, Roman Etel, Edmund Frączak, Iwona Gregorczyk, Emilia Podgórska, Dorota Puć-Pietrzykowska, Kazimierz Rutkowski, Waldemar Skórski, Grażyna Sławińska-Gąska, Jacek Sochacki, Tomasz Kościów, Janusz Waligóra.

Okręg 2: Zbigniew Curyl, Eugeniusz Grzesik, Wiktor Karol, Zdzisław Kołodziej, Jerzy Legut, Ryszard Sobański, Sylwia Socha-Sochacka, Leszek Tokarz, Andrzej Urbaniak, Tadeusz Zawadzki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *