Kara za rozklejanie plakatów

Ci, którzy myślą, że rozklejanie w mieście plakatów, ulotek i reklam w miejscach do tego nieprzeznaczonych, jest dozwolone, są w błędzie. Za takie zachowanie grozi mandat. Przekonał się o tym ostatnio mężczyzna, który rozklejał ogłoszenia w centrum Świdnicy.

Nie każdy wie, że umieszczanie plakatów i reklam w miejscach do tego nieprzeznaczonych jest karalne. Niestety nie brakuje drzew, balustrad czy latarni, na których przyklejone są afisze czy różne ogłoszenia. To zwykłe zaśmiecanie miasta i wykroczenie. Przekonał się o tym mężczyzna, który w nocy z 4 na 5 marca o godz. 00.45 rozklejał ogłoszenia na słupach oświetleniowych. Myślał, że go nikt nie widzi, bo była noc, ale jak się okazało oko „wielkiego brata” bacznie nas obserwuje. – Operator monitoringu wizyjnego straży miejskiej ujawnił, że przy ul. Wałbrzyskiej dochodzi do rozklejania ogłoszeń na słupach latarni oświetleniowych. Skierowani w ten rejon miasta funkcjonariusze ujęli na pl. Grunwaldzkim sprawcę wykroczenia – relacjonują strażnicy miejscy.

Jak ustaliliśmy, na mężczyznę został nałożony mandat karny w wysokości 50 złotych. Ponadto mundurowi zobowiązali sprawcę do usunięcia wszystkich przez siebie rozklejonych ogłoszeń szpecących centrum miasta.

Sprawca niezwłocznie przystąpił do oczyszczenia słupów – dodają funkcjonariusze.

Strażnicy miejscy przypominają, że takie zachowanie to wykroczenie. Zgodnie z art. 63a kodeksu wykroczeń, każdy kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez wymaganej zgody właściciela lub zarządcy budynku, ogrodzenia, latarni itp., podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny. Wobec takiej osoby można również orzec przepadek przedmiotów stanowiących przedmiot wykroczenia oraz nawiązkę w wysokości do 1.500 złotych lub obowiązek przywrócenia do stanu poprzedniego.

(BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *