Jest promesa na lotnisko

To był wymarzony, przedświąteczny prezent dla członków Towarzystwa Lotniczego w Świebodzicach i Gminy Świebodzice. 23 grudnia Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego wydał promesę na lotnisko w Świebodzicach. Promesa to nic innego, jak pozwolenie na założenie lotniska publicznego.

swiebodzice-lotniskoTo kolejny, znaczący krok do utworzenia lotniska w Świebodzicach.

Starania o wydanie promesy trwały kilka lat, sama decyzja środowiskowa trwała aż dwa lata, bo przyrodnicy wnikliwie badali migracje tutejszych ptaków czy siedliska nietoperzy – mówi Grzegorz Glegoła, Prezes TLŚ.

Promesa oznacza, że jeśli tylko lotnisko zostanie wybudowane, będzie mogła być prowadzona działalność lotnicza. Decyzja obowiązuje do 31 grudnia 2020 roku.

Starania o wybudowanie lotniska gmina Świebodzice, jak i TLŚ, podejmują od kilku lat. Dzięki intensywnym zabiegom burmistrza Bogdana Kożuchowicza oraz wielu osób zaangażowanych w sprawę, obiekt został wpisany do Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do 2020 roku, jest także priorytetowym zadaniem Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Gmina Świebodzice wspólnie z Urzędem Marszałkowskim sfinansowała projekt budowy lotniska.

Prace nad projektem zakończyły się w końcówce roku, został złożony, wniosek do Wojewody Dolnośląskiego o wydanie pozwolenia na budowę – wylicza burmistrz Bogdan Kożuchowicz. – Dla nikogo chyba nie ma już wątpliwości, że lotnisko w Świebodzicach jest niezbędne dla tej części regionu Polski. Już teraz lądują tu samoloty służące do gaszenia pożarów, rządowe śmigłowce, sanitarki; prowadzona jest intensywna działalność szkoleniowa jeśli chodzi o szybowce i skoki spadochronowe.

Na razie obiekt ma trawiastą nawierzchnię, ale gmina wybudowała hangar dla szybowców.
W projekcie budowy lotniska jest profesjonalna hala dla samolotów, utwardzone pasy startowe, wieża kontroli i infrastruktura.

Lotnisko żyje niemal przez cały rok, bo loty wykonywane są o każdej porze roku, jeśli tylko pogoda na to pozwala. Tak było chociażby w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia.

UM Świebodzice, foto: Piotr Strzelecki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *