„Jedno pytanie, które zmieni twoje myślenie”

Pod taką nazwą trafił właśnie do sieci film o autyzmie, który powstał we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych w Świdnicy. Ten nowoczesny kompleks placówek na co dzień pomaga autystom i ich rodzicom oraz obserwuje problemy z jakimi się zmagają. Jednym z nich jest brak świadomości otoczenia.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju diagnozowanym coraz częściej, niestety większość z nas wciąż nie potrafi odpowiedzieć na pytanie „Czym jest autyzm?”. Dwuminutowy film, pokazuje chorobę z perspektywy autystycznego dziecka. Gosia, która jest bohaterką historii i podopieczną ZSS, odkrywa przed nami swoje wyzwania. Podczas nagrania poznajemy charakterystyczne dla autystyka zachowania, takie jak brak akceptacji zmian w otoczeniu, skłonność do rutyny, czy nadwrażliwość na bodźce zmysłowe.

Akcja informacyjna ma pomóc zrozumieć autyzm i w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu zwrócić uwagę społeczeństwa na tę chorobę. Przekaz został sformułowany tak, aby skłonić również do refleksji nad własnym sposobem myślenia.

Już  w niedzielę Świdnica oficjalnie zaświeci na niebiesko dla autyzmu. 2 kwietnia Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy organizuje obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu, które rozpoczną się o godz. 12:00 w Galerii Świdnickiej. Na miejscu będzie można uzyskać informacje na temat choroby oraz wsparcia psycho-pedagogicznego od wykwalifikowanych w tym kierunku osób. Przewidzianych jest wiele atrakcji, gry i zabawy oraz publikacja filmu. Tego dnia warto dodać niebieski kolor do ubrania i wyrazić swoje wsparcie oraz zrozumienie. Patronat honorowy nad obchodami w Świdnicy objęła Pani Prezydent Beata Moskal-Słaniewska.

Na zdjęciu Małgosia Mazur – podopieczna Zespołu Szkół Specjalnych w Świdnicy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *