Jazz na Starówce

Letni wieczór, krzesła ustawione na dziedzińcu pod wieżą oraz jazzowa muzyka. To wszystko będzie dostępne dla świdniczan już pod koniec sierpnia. W ramach Świdnickich Nocy Jazzowych wystąpią The Brag Pack oraz Dominik Bukowski Quartet i Amir Elsaffar.

jazz

Międzynarodowy piątek

Kwartet The Brag Pack to międzynarodowa formacja młodych muzyków jazzowych, która powstała na początku 2011 r.

Artyści spotkali się podczas studiów na Wydziale Jazzu w Conservatorium van Amsterdam. Ich wzajemna pasja do gry z mocnym napędem doprowadziła do powstania tej grupy.

Zespół gra własne kompozycje energicznie i interaktywnie, co tworzy w całości spójne i bardzo intensywne w odbiorze widowisko. Szeroki repertuar obejmuje utwory z nowoczesnym podejściem do swingu oraz solidny groove i improwizacje free.

Każdy z muzyków ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia na różnych międzynarodowych festiwalach jazzowych. Promując ich debiutancki album „Just Braggin” zespół intensywnie koncertował w Holandii, Niemczech i Indonezji występując w prestiżowych klubach i festiwalach.

Można śmiało stwierdzić, że muzyka zespołu spotyka się z dużym entuzjazmem i każdy ich koncert kończy się żywiołową reakcją słuchaczy.
The Brag Pack wystąpi w Świdnicy w piątek 26 sierpnia o godzinie 19.00 pod wieżą ratuszową.

Zjawiskowa niedziela

Komu będzie mało jazzu, niech wybierze się na dziedziniec pod wieżą również dwa dni później. W niedzielę, 28 sierpnia o godzinie 18.00 wystąpi Dominik Bukowski Quartet z gościnnym udziałem Amira ElSaffara.

Dominik Bukowski choć kojarzony jest przede wszystkim z jazzem, nie zamyka się  w jego estetyce. Otwarty na nowe konteksty dla swojej muzyki i inspiracje z całego świata, płynnie porusza się pomiędzy idiomem jazzowym, muzyką eksperymentalną, a nawet muzyką świata.

Jak zapowiadają organizatorzy, to, co będziemy mogli posłuchać w wykonaniu kwartetu Dominika Bukowskiego bije wszystko na głowę.  Wibrafonista do swojego najnowszego projektu zaprosił nowojorskiego trębacza irackiego pochodzenia Amira ElSaffara. Koncert więc będzie miał orientalny charakter.

Elsaffar to pierwszorzędny trębacz o klasycznym wykształceniu zaznajomiony nie tylko z językiem współczesnego jazzu, ale sięgający po techniki pozwalające na odgrywanie mikrotonów i ozdobników właściwych muzyce arabskiej, a rzadko kiedy wykonywanych na trąbce. Jako wokalista i santurzysta kultywuje wymierającą wielowiekową irakijską tradycję muzyki Maqam.

Będzie się działo! Na oba koncerty wstęp wolny, więc tym bardziej zapraszam.

oprac. na podstawie materiałów prasowych (BFG)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *