Jakie filmy lubią więźniowie?

Dziś, podczas specjalnego spotkania w Areszcie Śledczym, poznaliśmy laureata nagrody „Kinematografek”: osadzeni wybrali film „Trampkarze” Marcina Filipowicza.

Dziś, podczas specjalnego spotkania w Areszcie Śledczym, poznaliśmy laureata nagrody „Kinematografek”: osadzeni wybrali film „Trampkarze” Marcina Filipowicza.

 

Współpraca festiwalu „Okiem Młodych” z Aresztem Śledczym w Świdnicy trwa od początków imprezy. Podczas zamkniętych pokazów osadzeni w świdnickim zakładzie mają okazję oglądać wybór najciekawszych filmów dokumentalnych, brać udział w spotkaniach z reżyserami i animatorami kultury, a od szóstej edycji oglądają też filmy startujące w Konkursie Polskim i wybierają swojego faworyta. Tym samym „Okiem Młodych” zyskuje nowy wymiar: staje się ważnym elementem procesu resocjalizacji.

„Trampkarze” Marcina Filipowicza to historia dwóch braci, 14-letniego Mateusza i 13-letniego Łukasza. Chłopcy wspólnie dzielą wielkie marzenie: chcą zostać sławnymi piłkarzami. Razem trenują, uczą się i przygotowują do kolejnych meczy. W tle obserwujemy relację chłopców z ich ojcem oraz codzienne życie w górskiej wsi. Ciepły, znakomicie sfilmowany przez Marcina Łaskawca i Weronikę Bliską obraz Marcina Filipowicza ujmuje prostotą oraz emocjonalną szczerością w portretowaniu swoich bohaterów.

Spotkanie w Areszcie Śledczym miało miejsce w ramach 8. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych „Okiem Młodych”, na który zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Więcej szczegółów znajdą Państwo w załączniku, na www.OkiemMlodych.pl oraz na stronach Okiem Młodych na Facebooku i Instagramie.

fot. Maciej Czarnecki

 
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *