Jak wykorzystać potencjał Bystrzycy?

Przez Świdnicę przepływa rzeka Bystrzyca. Czy i jak można współcześnie wykorzystać jej potencjał? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy podczas drugiego spotkania Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych”.

 

Przez Świdnicę przepływa rzeka Bystrzyca. Czy i jak można współcześnie wykorzystać jej potencjał? Odpowiedź na to pytanie znajdziemy podczas drugiego spotkania Dokumentalnego Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Okiem Młodych”.

Podczas kolejnego spotkania w cyklu „Miasto od środka” zastanowimy się nad zagospodarowaniem Bystrzycy w naszym mieście. Gościem specjalnym będzie Rafał Eysymontt – profesor Uniwersytetu Wrocławskiego, autor publikacji na temat zagospodarowania przestrzennego na Dolnym Śląsku.

„Okiem Młodych” już na stałe wpisało się do kalendarza najważniejszych inicjatyw kulturalnych w Świdnicy. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych przyciąga coraz większą liczbę widzów i stał się jedną z najważniejszych imprez, promujących młode kino dokumentalne. DDKF jest odpowiedzią na rosnącą popularność „Okiem Młodych”. Podczas inauguracyjnego spotkania klubu widzowie zobaczyli „Zurbanizowanych” Garego Hustwita, a na wszystkie pytania – dotyczące urbanistyki i planowania przestrzennego w mieście – odpowiedział gość specjalny – Zbigniew Maćków, wybitny architekt, kurator ds. architektury przy Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.  

W drugi czwartek czerwca zapraszamy na kolejne spotkanie DDKF, podczas którego zastanowimy się nad współczesną rolą rzeki w mieście. Punktem wyjścia dla dyskusji będzie film w reżyserii Caroline Bâcle – „Lost Rivers”. Dawniej rzeki były jednym z głównych czynników, decydujących o lokalizacji miasta. Jeszcze w XIX wieku wykorzystywano je do różnorodnych celów, związanych między innymi z transportem lub energetyką. Obecnie rzeki utraciły swój status, ale na świecie powoli kiełkuje nowa inicjatywa – przywrócenia, nadania nowego statusu i udostępnienia rzek dla ludzi. Caroline Bâcle przygląda się w swoim filmie różnorodnym przedsięwzięciom, dzięki którym możemy w ciekawy sposób wykorzystać potencjał rzeki w mieście. Po projekcji zapraszamy na otwartą dyskusję – gościem DDKF będzie prof. Rafał Eysymontt z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Na DDKF „Okiem Młodych” zapraszają Świdnicki Ośrodek Kultury i Wrocławska Fundacja Filmowa.

Więcej szczegółów: www.okiemmlodych.pl

Co: DDKF „Okiem Młodych”: „Lost Rivers”, reż. Caroline Bâcle + dyskusja

Gdzie: Sala teatralna, Świdnicki Ośrodek Kultury, Rynek 43

Kiedy: czwartek, 11 czerwca 2015, godz. 18:00

Wstęp bezpłatny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *