Jak przetrwać upały?

Poparzenie i odwodnienie lub udar, to tylko część z negatywnych skutków przebywania w upale.

Poparzenie i odwodnienie lub udar, to tylko część z negatywnych skutków przebywania w upale.

Nakrycie głowy i butelka wody to w upałach zestaw obowiązkowy

 

W upalne dni szczególnie należy dbać o dzieci i osoby starsze, które są najbardziej narażone na skutki wysokich temperatur. Nie wolno nam zapomnieć o zwierzętach, które zawsze powinny mieć miskę z wodą.

Należy pamiętać o spożywaniu dużej ilości płynów – pocąc się odwadniamy organizm oraz o noszeniu nakrycia głowy i okularach przeciwsłonecznych. Poparzenie i odwodnienie lub udar, to tylko część z negatywnych skutków przebywania w upale.

Przegrzanie głowy na skutek bezpośredniego działania promieni słonecznych zaburza działanie mechanizmów regulujących temperaturę w organizmie. Pierwsze objawy ostrzegające to odczucie znużenia, ból i zawroty głowy, nudności oraz poczucie niepokoju. Potem może pojawić się wysoka temperatura, przyspieszenie tętna i częstotliwości oddechów. Grozi to utratą przytomności i stanowi zagrożenie dla życia.

By ochronić skórę przed oparzeniami powinno się stosować kremy z filtrem. W upalne dni odruchowo wkładamy kuse stroje, co okazuje się błędem. Zdejmując ubranie wcale się nie chłodzimy, tylko ogrzewamy! Temperatura na słońcu dochodzi do 50 st. C i jeśli ciało nie jest osłonięte, promienie działają bezpośrednio na skórę (36-37 st. C). Oczywiście im jaśniejszy kolor stroju, tym oddziaływanie promieni słonecznych mniej uciążliwe. Liczy się też fason. W obcisłych ubraniach nagrzana tkanina natychmiast przekazuje ciepło skórze, która reaguje wydzielaniem potu. W luźnych strojach powietrze krążące między tkaniną a ciałem izoluje skórę od ciepła.

Podczas upałów powinno się unikać alkoholu, który powoduje odwodnienie organizmu oraz zaburzenie pracy serca. Na czas upałów zazwyczaj lekarze doradzają odstawienie leków rozkurczowych i mających wpływ na proces pocenia się.
Zbyt gwałtowne schłodzenie organizmu może spowodować nie tylko przeziębienie, ale zapoczątkować także dokuczliwe kłopoty z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Częste są również przypadki zachorowania na anginę i zapalenie zatok.

Gdy żar leje się z nieba, otwieranie okien na oścież tylko pogarsza sytuację.

 

MM

 

{fcomment}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *