Ile kosztują świąteczne iluminacje?

bombki

bombkiPowiat dzierżoniowski. Co roku nasze miasta na czas świąteczny zmieniają swój wystrój. Pojawiają się kolorowe dekoracje, oświetlenie i choinki. To wszystko po to, by było estetyczniej i przyjemniej, słowem – piękniej. My sprawdziliśmy, jakie dekoracje zobaczymy w tym roku w miastach naszego powiatu. Wszystkie urzędy zapytaliśmy również, ile to wszystko będzie kosztować.

 Co roku nasze miasta na czas świąteczny zmieniają swój wystrój. Pojawiają się kolorowe dekoracje, oświetlenie i choinki. To wszystko po to, by było estetyczniej i przyjemniej, słowem – piękniej. My sprawdziliśmy, jakie dekoracje zobaczymy w tym roku w miastach naszego powiatu. Wszystkie urzędy zapytaliśmy również, ile to wszystko będzie kosztować.bombki

Początek grudnia to czas, kiedy miasta zmieniają swój wystrój. Kiedyś choinki i kolorowe lampki można było zobaczyć tylko na wystawach sklepowych. Teraz standardem są choinki w centrum miasta, a także oświetlenie urzędu. Również główne ulice najczęściej ozdobione są kolorowymi światełkami.

Dzierżoniów

Ściany Urzędu Miasta zostały ozdobione dwoma kurtynami z lampek oraz czterema gwiazdami i napisem „Wesołych Świąt”. Sama wieża ratuszowa również została obwieszona kurtynami świetlnymi (z każdej strony), a wąż świetlny opleciono wokół balustrady. Petenci przychodzący do urzędu zobaczą również ozdobione wejścia do Biura Obsługi Klienta – również tu zawisły dwie małe kurtyny świetlne lub węże świetlne.

Przy Rynku pozostając wymieńmy jeszcze oświetlenie choinki, ok. 30 sznurów LED na drzewach oraz cztery sztuki dekoracji na słupach oświetleniowych (okolice pomnika św. Nepomucena). Oświetlona zostanie również szopka bożonarodzeniowa, gdy już stanie przy choince.

Świąteczne przywieszki oglądać już można także na ulicach wchodzących do Rynku: Krasickiego (jedna przy budynku Starostwa Powiatowego), Ząbkowickiej (jedna przy ulicy Przedmieście) oraz Świdnickiej (dwie przywieszki – przy Rynku i w rejonie numeru 8 między sklepami z firanami).

Poza tym, tradycyjnie, dekoracje słupowe o wymiarach 250 x 170 cm) zawisły na słupach oświetlenia drogowego. W tym roku jest ich 50. Witają wjeżdżających do naszego miasta od strony Wrocławia (20 sztuk zawisło nad ul. Wrocławską w rejonie cmentarzy komunalnego i parafialnego). Kolejnych 12 sztuk ozdobiło ulice Świdnicką i Piastowską (rejon ul. Kasztanowej i Akacjowej). Również wjeżdżający do miasta od strony Piławy Dolnej poczują się miło – 13 sztuk zawisło nad ul. Wojska Polskiego na odcinku od ul. Staszica do wiaduktu. Nawet ronda w Dzierżoniowie doczekały się świątecznych ozdób – po dwie sztuki dekoracji na środkowych słupach oświetlenia zawisły na rondach czeskim, niemieckim i gruzińskim.

Bielawa

Dekoracje świąteczne w Bielawie, jak każdego roku, przygotowywane przez Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki. Iluminacje obejmują przede wszystkim Plac Wolności. Zobaczymy tu skromniej niż dzierżoniowski, ozdobiony Urząd Miasta (choć napisu „Wesołych Świąt” nie zabrakło), ale za to choinek jest tu więcej. Wszystkie zostały gęsto obwieszone lampkami, więc po zmroku prezentują się naprawdę fantastycznie. Poza tym ledowe przywieszki umieszczono na słupach z oświetleniem.

Takie przywieszki zobaczymy również nad ulicami Dzierżoniowską, Wolności oraz rondem (przy parku). Jeszcze jedną choinkę obejrzeć możemy na placu Kościelnym.

Pieszyce

W Pieszycach największe elementy dekoracyjne zawisły nad całą ulicą w centrum miasta. Złożyło się na nie sześć większych elementów oraz 46 ozdób słupowych 16 choinek i 30 gwiazdek.

Piława Górna

Od mikołajek w mieście wiszą iluminacje świetlne. Złożyły się na nie dwie gwiazki-przywieszki nad ulicami Piastowską (przy budyku nr 82) oraz Chrobrego (przy budynku nr 24). Do tego dochodzą 22 ozdoby słupowe (również gwiazdki), które zawisły nad ulicą Piastowską.

Ponadto, w ramach umowy na utrzymanie terenów zieleni miejskiej, ustawione i ubrane zostały trzy choinki.

Niemcza

Świąteczno-noworoczne dekoracje także w tym mieście są już standardem. Iluminację Urzędu Miejskiego, centrum i choinki postawionej przed Ratuszem 1 grudnia można już podziwiać każdego dnia.

Co roku podobnie

To, co oglądamy w naszych miastach w okresie świąteczno-noworocznym, jest już pewnym standardem. Wszyscy bazują na dekoracjach i iluminacjach, które zakupiono już jakiś czas temu. Przy obecnym kryzysie gospodarczym trudno by było, żeby zaczęto nagle co roku kupować zupełnie nowe elementy.

W Dzierżoniowie dekoracje świąteczne w centrum miasta instalowano na 5 grudnia. Resztę realizowano do 12 grudnia. Wszystkie będą wisiały miasta do 15 stycznia. Później zaczną być stopniowo demontowane. W Bielawie wszystkie dekoracje włączono 5 grudnia. Będziemy się nimi cieszyć do finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czyli po 8 stycznia zostaną ściągnięte. W Pieszycach iluminacje zapalono 1 stycznia. Zgodnie z tradycją katolicką – będą wisiały do święta Matki Boskiej Gromnicznej, czyli do 2 lutego.

Krócej będzie w Piławie Górnej, gdzie około 20 stycznia elementy dekoracyjne zaczną być demontowane. Natomiast w Niemczy będzie podobnie jak w Pieszycach – oświetlenie pozostanie do 3 lutego.

Ile to wszystko kosztuje?

Wiele urzędów przyznaje wprost – większość elementów dekoracyjnych bazuje na diodach LED, które mają bardzo niski pobór mocy. Stąd nie wszyscy umieli podać kwoty, jakie wydawane są na opłaty za energię.

Kosztuje natomiast sam montaż i późniejsza rozbiórka dekoracji oraz ich naprawy. W Dzierzoniowie część dekoracji świetlnych jest własnością gminy, natomiast pozostałe są wynajmowane za kwotę 19.207,68 brutto na rok. Montaż, obsługa (naprawy) i demontaż dekoracji świątecznych to koszt 18.000,00 zł rocznie. Energia elektryczna dla potrzeb dekoracji świątecznych nie jest rozliczna oddzielnie.

Większość bielawskich dekoracji została wykonana w latach 2008 i 2009. Koszty ponosi się na naprawach i wymianie uszkodzonych elementów oraz montażu i demontażu całości. Tegoroczny koszt, łącznie z wynajmem podnośników, to około 5 000 zł.

W Pieszycach całkowity koszt utrzymania iluminacji wraz z opłatami za energię to ok. 6 000 zł za sezon. Oświetlenie zostało zakupione w latach 2003-2008. Jego wartość według aktualnych cen to około 27 000 zł.

Piławskie dekoracje to również elementy, które zakupiono w latach 2008 i 2009. Zarówno tu, jak i w Niemczy, trudno jest podać wprost koszty zużytej energii. Natomiast w przypadku tego drugiego miasta tegoroczny wydatek w kwocie 3 000 zł dotyczy jedynie prac naprawczych dekoracji zakupionych w latach ubiegłych. Całkowity koszt zakupu świątecznych elementów dekoracyjnych w Niemczy to: w 2007 roku 3 413,75 zł; 2008 – 11 205 zł; 2009 – 8 182 zł; 2010 – 4 845 zł. Kwota łączna z 2011 rokiem to 30 645 zł.

/td-24.pl/

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *