III Świdnicki Tydzień Bliskości za nami (FOTO)

Warsztaty, wykłady, zajęcia dla maluszków i dla ich rodziców – Mamy co kochamy, czyli Stowarzyszenie Świdnickich Mam po raz trzeci uczciło październikowy International Babywearing Week, czyli Międzynarodowy Tydzień Noszenia Dzieci organizując Świdnicki Tydzień Bliskości.

W zajęciach ogółem wzięło udział około siedemdziesięciu osób – mówi Monika Adamczyk, sekretarz stowarzyszenia. Miejsca były limitowane ze względu na warunki lokalowe oraz kameralny charakter warsztatów. Wszak chodziło o bliskość.

Najbardziej chyba cieszy, gdy na kolejnych zajęciach widzimy te same twarze, zainteresowane tematyką bliskości i wchłaniające tę wiedzę – mówi Karolina Osińska-Marcińczyk z Mamy co kochamy. – Tak było też w poprzednich latach i na dodatek zdarzało się, że uczestniczki warsztatów zasilały wkrótce szeregi stowarzyszenia Mamy co kochamy.

Cieszę się ogromnie, że mogłam uczestniczyć w tym wydarzeniu. Żałuję, że nie na wszystko pozwoliły mi obowiązki – mówi Karolina Czajkowska-Kolon, która wybrała się na kilka zajęć. – Dziękuję organizatorkom za cudownie spędzony czas i wiedzę, jaką otrzymałam.

Skoro to Międzynarodowy Tydzień Noszenia Dzieci, to oczywiście nie zabrakło warsztatów chustowych, które prowadziła Monika Kalitka, Doradca Noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich po kursie ClauWi®. Warto przy okazji zaznaczyć, że stowarzyszenie dysponuje kilkoma chustami do noszenia dzieci, które można wypożyczać, aby sprawdzić, czy noszenie w chuście to jest to, czego potrzebujemy my i nasze dziecko.

Jednak nie wszystko się wokół chust kręciło. Mieszkanki Świdnicy i okolic miały okazję porozmawiać o trudach i pięknie porodu z położną Adelą Białoboki-Chylińską, o granicach w relacji dorosły-dziecko z Urszulą Larecką i Pauliną Rękas ze Szkoły dla Rodziców, a o opiece stomatologicznej nad kobietą w ciąży i małym dzieckiem ze stomatolog Pauliną Drozdowską. Świdnicka szkoła Muzaza przeprowadziła zajęcia umuzykalniające dla maluszków od urodzenia do 4 roku życia, a twórczyni Muzazy, Katarzyna Szymko-Kawalec, opowiedziała też o teorii uczenia się muzyki. Agnieszka Rogaczewska, Certyfikowany Instruktor Masażu Shantala dla niemowląt oraz Shantala Bodytouch dla dorosłych, poprowadziła warsztaty z masażu Shantala, a Marta Marks, trenerka komunikacji opartej na empatii – warsztaty pod hasłem „Szakal i żyrafa w komunikacji”.

Było… inspirująco. A oprócz zajęć prowadzonych w Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych w Świdnicy przy ul. Długiej 33 stowarzyszenie Mamy co kochamy przeprowadziło kilka konkursów na swoim profilu społecznościowym. Do wygrania były książki sponsora imprezy – wydawnictwa Mamania. A do tego codziennie jeden z uczestników III ŚTB otrzymywał upominki od pozostałych sponsorów.

Dziękuję za wspólnie spędzony czas, za możliwość udziału w warsztatach – mówi Marzena Leszczyńska, uczestniczka III ŚTB. – Dziękuję za otwartość, ciepło, poświęconą uwagę oraz za świetne wykłady. Ale przede wszystkim dziękuję za bliskość z wami, za „Mamy co kochamy”, za wspólną relację, za to, że mogłam po prostu być. Za bliskość z samą sobą. Cudowny czas. Dziękuję. Czekam z niecierpliwością na kolejny rok!

Chcę podziękować wam, drodzy uczestnicy – mówi Monika Kalitka, jedna z pomysłodawczyń imprezy. – Bez was, waszego uczestnictwa ten Tydzień nie udał by się. To wy nadaliście mu sens: waszą obecnością, rozmowami, wymianą doświadczeń. Tym, że przyszliście i byliście otwarci na nową wiedzę. Jestem ogromnie wdzięczna za to, że mogłam Was poznać, porozmawiać, widzieć was, jak tworzycie z nami to wydarzenie I niby w tym Tygodniu chodziło przede wszystkim o noszenie dzieci w chuście i starałam się, żeby i w naszym Tygodniu chusta była na pierwszym miejscu… ale teraz dotarło do mnie, że chyba ważniejsza dla mnie okazała się ta bliskość. Bliskość między wami a waszymi dziećmi, między sobą nawzajem, kiedy zawiązywały się nowe znajomości, kiedy opowiadaliście wasze historie. I mam nadzieję, że wynieśliście tę bliskość również do waszych domów. Dziękuję wam jeszcze raz i do zobaczenia.

To wspaniałe, że tak wiele osób i instytucji wsparło naszą inicjatywę – mówi Karolina Osińska-Marcińczyk. – Za rok z pewnością przygotujemy IV Świdnicki Tydzień Bliskości i wiemy, że będą one znów z nami. Podobnie, jak uczestnicy. Za III Świdnicki Tydzień Bliskości wam wszystkim dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *