Ich oczami są białe laski (FOTO)

Próbowałam sobie wyobrazić jak wygląda życie w ciemności. Nie potrafiłam. Życzę więc Wam, żeby to życie w ciemności było jak najbardziej kolorowe – mówiła do członków Polskiego Związku Niewidomych prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Dzisiaj w klubie Bolko świdnickie koło organizacji obchodziło 50-lecie istnienia.

 

– Próbowałam sobie wyobrazić jak wygląda życie w ciemności. Nie potrafiłam. Życzę więc Wam, żeby to życie w ciemności było jak najbardziej kolorowe – mówiła do członków Polskiego Związku Niewidomych prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska. Dzisiaj w klubie Bolko świdnickie koło organizacji obchodziło 50-lecie istnienia.

Wszystko zaczęło się w 1965 roku. Obecnie koło liczy 180 osób. Około 160 to członkowie regularnie opłacający składki, pozostali to tak zwani podopieczni – dzieci niewidomych lub niedowidzących oraz seniorzy. Spotykają się w trzy razy w tygodniu w siedzibie organizacji przy alei Niepodległości. Oprócz tego regularnie organizują okolicznościowe wydarzenia z okazji dnia kobiet, święta Bożego Narodzenia czy obchodzonego 15 października Międzynarodowego Dnia Białej Laski. – Sami pieniędzy za dużo nie mamy, ale współpracujemy z wieloma instytucjami i staramy się wskazywać możliwości pozyskania funduszy z różnych źródeł. Udzielamy porad zdrowotnych, pomagamy w kontakcie z lekarzami, doradzamy – mówi Stanisław Czarnik, prezes koła Polskiego Związku Niewidomych w Świdnicy.

Jak przystało na jubileusz były okolicznościowe wyróżnienia, przypomnienie historii koła oraz najlepsze życzenia. – Cieszę się, że na tym spotkaniu jest tak dużo osób spoza naszego środowiska. Myślę, że to dowód, że mamy wielu przyjaciół – zwracał uwagę Marian Kusaj, wiceprezes dolnośląskiego oddziału Polskiego Związku Niewidomych,

Część oficjalną uzupełniły występy artystyczne. Zaprezentował się Zespół Pieści i Tańca „Jubilat” oraz Elżbieta Kuzio, niewidoma piosenkarka z Tąpadła. Młoda kobieta ma na swoim koncie płytę, występy i wyróżnienia w prestiżowych konkursach.

Odznaczenia, wyróżnienia

 

Odznaki Przyjaciel Niewidomych: Beata Moskal-Słaniewska (prezydent Świdnicy), Danuta Sekuła (NSP Bliżej Dziecka), Joanna Gomułka (NSP Bliżej Dziecka), Anna Patro (NSP Bliżej Dziecka), Marian Wnęk (artysta)

Srebrna Honorowa Odznaka Polskiego Związku Niewidomych: Aurelia Kokoszka, Eugeniusz Mierzwiński

Brązowa Honorowa Odznaka Polskiego Związku Niewidomych: Paweł Legieżyński, Mariusz Janik

Dyplomy: Wiesława Kozina, Teresa Braniecka, Anna Mierzwińska

(r)

{gallery}galerie/00niewidomi{/gallery}

{fcomment}

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *