O tym, że seniorzy w gminie Świdnica są aktywni, bezpieczni i ciekawi świata nie trzeba już nikogo przekonywać. Potwierdzeniem tych słów są liczne inicjatywny z ich udziałem, chęć niesienia pomocy innym, przekazywanie ważnych informacji o swoim bezpieczeństwie sąsiadom, a także poznawanie malowniczych regionów Polski i wielu europejskich miast. 1 października obchodzony był Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. To szczególne święto osób będących w jesieni życia, dające możliwość zwrócenia uwagi społeczności lokalnej na osoby starsze, których nie brakuje w gminie Świdnica. Z tej okazji w dniach 2-4 października odbyła się I GMINNA SENIORIADA.

Tegoroczna – pierwsza edycja została zorganizowana pod honorowym patronatem wójta gminy Świdnica, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji, Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, sołectwem Lubachów, Szkolnym Schroniskiem Młodzieżowym w Lubachowie, Gminnym Kołem PTTK Sudety oraz kołami kół gospodyń wiejskich.

W tym szczególnym dniu pragnę złożyć wszystkim seniorom najserdeczniejsze życzenia długich lat życia wypełnionych zdrowiem, radością oraz szacunkiem, życzliwością i miłością najbliższych– napisała w przesłanych życzeniach Teresa Mazurek , które w jej imieniu zgromadzonym seniorom przekazali: zastępca wójta Bartłomiej Strózik wraz z kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej Dorotą Waliszak. Życzenia w imieniu przewodniczącej Rady Gminy Reginy Adamskiej złozyła radna Beata Szyszka.

Pierwszy dzień senioriady upłynął pod znakiem muzycznych wspomnień z zespołem Univers. Na scenie w auli I LO w Świdnicy zabrzmiały znane przeboje z opolskich i sopockich festiwali polskiej piosenki tego zespołu, tj. Mr Lennon”, „Głupia Żaba”, „Tacy byliśmy jeszcze wczoraj”. Doskonale znane publiczności utwory były okazją do wspólnego śpiewania i zabawy. Drugi dzień gimnnej senioriady to odkrywanie kulinarnych przysmaków z płodów ziemi gminy Świdnica i nie tylko. Motywem przewodnim były oczywiście grzyby, których w lasach na terenie gminy nie brakuje. Zatem seniorzy wybrali się na wspólne grzybobranie, a następnie z udziałem Andrzeja Polana, znanego i cenionego kucharza, autora wielu kulinarnych publikacji, a obecnie stałego gościa programu Dzień dobry TVN odbyło się wspólne gotowanie na terenie Szkolnego Schroniska Młodzieżowego w Lubachowie. W kuchni pan Andrzej umiejętnie łączy smaki, faktury i aromaty, dzięki czemu jego dania to dopracowane w każdym calu kulinarne dzieła sztuki, o czym na własne oczy mogli się przekonać seniorzy z gminy Świdnica.

Spotkanie w Lubachowie było również okazją do przekazania osobom starszym cennych informacji ze strony świdnickiej policji, jak nie dać się oszukać metodą na wnuczka, czy na policjanta. O potencjalnych zagrożeniach rozmawiał z seniorami Szymon Szczepaniak z KPP w Świdnicy. Na finał uczestnicy I Gminnej Senioriady udali się na wspólny wyjazd i zwiedzanie czeskiego miasta Liberec.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *