Honorowy Frasyniuk?

250px-Frasyniuk.BalcerowiczWROCŁAW. Wniosek o wyróżnienie legendarnego lidera „Solidarności” tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia złożą w poniedziałek prezydent…

Wniosek o wyróżnienie legendarnego lidera „Solidarności” tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia złożą w poniedziałek prezydent Rafał Dutkiewicz oraz przewodniczący rady miasta Jacek Ossowski.

250px-Frasyniuk.Balcerowicz

Tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia (Civitate Wratislaviensi Donatus) to najważniejsze wyróżnienie przyznawane przez samorząd miasta. Wręczane jest corocznie w czerwcu, na uroczystej sesji rady miasta podczas obchodów Święta Wrocławia. Uchwała określająca zasady nadawania honorowego obywatelstwa stanowi, że „tytuł ten przyznaje Rada Miasta wybitnym osobom, odgrywającym istotną rolę w życiu społecznym, kulturalnym i gospodarczym”.

Kandydatury przyjmuje złożona z radnych tzw. komisja nominacyjna. W poniedziałek wniosek o wyróżnienie tytułem Honorowego Obywatela Wrocławia Władysława Frasyniuka złożą wspólnie prezydent Dutkiewicz i przewodniczący rady Jacek Ossowski.

Rafał Dutkiewicz: – Nie ma zbyt wielu ludzi, którzy w naszej najnowszej historii przysłużyliby się Wrocławiowi bardziej niż Władek Frasyniuk. Dla wielu ludzi mojego pokolenia na zawsze pozostanie ikoną, kimś, kto się nie ugiął, kto zawsze walczył w obronie sprawiedliwości i w obronie słabszych. Rok trzydziestolecia „Solidarności”, który obchodzimy, której Frasyniuk był jednym z filarów, wydaje się najlepszym momentem na uhonorowanie tego niezłomnego wrocławianina.

Frasyniuk to były działacz opozycji demokratycznej, po 1989 roku polityk, obecnie przedsiębiorca i komentator spraw społecznych. W latach 80. ubiegłego wieku kierował dolnośląską „Solidarnością”, za działalność opozycyjną był represjonowany przez władze PRL. W latach 1982-1986 był więziony. Uczestnik obrad Okrągłego Stołu. Od roku 1991 do 2001 był wrocławskim posłem Unii Demokratycznej i Unii Wolności. Pięć lat temu został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Pozytywnie o kandydaturze Frasyniuka mówi także przewodniczący dolnośląskiej „Solidarności” Kazimierz Kimso: – Przede wszystkim cieszę się, że to człowiek tak silnie związany z „Solidarnością” został nominowany do tytułu honorowego obywatela. Dla naszego środowiska to bardzo dobra wiadomość. O zasługach Władka Frasyniuka można mówić długo. We Wrocławiu jego nazwisko najbardziej kojarzy się z oporem wobec komunistycznego reżimu i demokratycznymi przemianami. To jest dobra rekomendacja – ocenia Kimso.

Kandydatury do tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia można zgłaszać do 14 kwietnia. Na początku maja komisja nominacyjna rekomenduje radzie miasta jedną propozycję. Ostateczne głosowanie zaplanowano na 19 maja.

Honorowi obywatele Wrocławia

Rok 2010 – Aleksandra Natalli-Świat, Jerzy Szmajdziński, Władysław Stasiak;

2009 – Urszula Kozioł;

2008 – XIV Dalajlama Tybetu;

2007 – Kurt Mazur;

2006 – Sylwester Chęciński;

2005 – Lech Wałęsa;

2004 – Władysław Bartoszewski;

2003 – Andrzej Wajda,

2002 – Norman Davies;

2001 – Vaclav Havel;

2000 – Jan Nowak-Jeziorański;

1998 – Jerzy Grotowski;

1997 – Jan Paweł II;

1996 – ks. kardynał Henryk Gulbinowicz;

1995 – Henryk Tomaszewski;

1994 – Tadeusz Różewicz;

1993 – Alfred Jahn.

 

źródło: www.regional.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *