Happening „Zerwijmy Łańcuchy”

psy

W sobotę, 7 października 2017 o godzinie 11.00 na świdnickim rynku Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział w Świdnicy organizuje happening będący elementem Ogólnopolskiej Akcji „Zerwijmy Łańcuchy”.

psy
fot. archiwum redakcji, ilustracyjne

Celem happeningu „Zerwijmy łańcuchy” jest zaprotestowanie przeciwko wiązaniu psów na stałe, na krótkich łańcuchach. Tysiące psów w Polsce spędzają całe swe życie na krótkiej uwięzi i cierpią z powodu upału i mrozu, deszczu i śniegu, a także wiatru. Trzymanie psa stale na uwięzi jest niezgodne z prawem i niehumanitarne. Łańcuch jest ciężki, odkształca kręgi szyjne, często wrasta w szyję, a zimą do niej przymarza. Długowłose psy cierpią na odparzenia, bo latami nie były czesane, a nieścierane w ruchu pazury boleśnie utrudniają im chodzenie. Pies uwiązany często od szczeniaka nie poznał świata, boi się więc wszystkiego, a w efekcie reaguje agresywnie, ze strachu gryzie – nawet właściciela.

Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały, dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu; zabronione jest trzymanie psa na uwięzi krótszej niż 3 metry.


Program
happeningu „Zerwijmy Łańcuchy”:

– Na świdnickim rynku obok fontanny Neptuna stanie „buda”, do której każdy kto zechce, może się przywiązać, by zobaczyć,
jak wygląda świat z perspektywy psa łańcuchowego.

– Wolontariusze TOZ będą prezentowali informacje na temat tragicznych warunków niehumanitarnego traktowania psów, które tak samo jak ludzie odczuwają ból, pragnienie, strach i samotność.


Koordynatorem happeningu z ramienia TOZ w Świdnicy jest Piotr Pamuła.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *