Graby najstarszą wsią w Polsce? [FOTO]

Miłośnik historii Strzegomia – Krzysztof Kaszub, natrafił na dokumenty, które mogą o tym świadczyć. Graby, dziś osiedle miejskie, mają już 760 lat.

graby (8)

Z okazji przypadającej rocznicy istnienia dzielnicy, z inicjatywy mieszkańca stolicy granitu, odbyła się uroczystość odsłonięcia upamiętniającego obelisku.

Strzegom jest jednym z najstarszych miast w Polsce. A to, że Graby mają 760 lat, odkryłem w momencie, gdy przeglądałem stare dokumenty z 14 lutego 1255 r. mówiące o historii Grabów. Znalazłem informację, że jako wieś miała odprowadzać dziesięcinę od każdego gospodarza dla zakonu Joannitow. Właśnie wtedy zrodziła się myśl, by upamiętnić przypadającą na 2015 r. – 760 rocznicę istnienia osiedla – mówi miłośnik historii Strzegomia i radny Rady Miejskiej.

Obelisk zawiera tablicę, na której widnieje inskrypcja: „Grabina to wielowiekowa osada królewska rozciągająca się u podnóża starożytnego grodu Strzegomskiego. Pod nazwą Stragona znany Rzymianom już w II wieku naszej ery. Opisu jego istnienia dokonał grecki geograf Ptolemeusz”.

W dokumencie z 14 lutego 1255 pojawia się wzmianka potwierdzająca pobór dziesięciny z Grabiny przekazywanej rycerzom maltańskim ze Strzegomia. Wszystko wskazuje na to, że początki istnienia Grabiny wiążą się z początkami istnienia Strzegomia, jednego z najstarszych miast w Polsce.

[MM]

Fascynująca historia

Grabina, Grebin, Gräben, Graby, jako osada typowo podmiejska powstała w XIII w. wzdłuż koryta Strzegomki i od 1255 r. jej dzieje nierozerwalnie wiążą się ze Strzegomiem. Często niszczona wylewami Strzegomki, a w 1640 r. podczas wojny trzydziestoletniej spalona przez żołnierzy szwedzkich, już w XVII w. dzieliła się na część miejską i ziemską. W 1785 r. był tu młyn wodny, szkoła ewangelicka, w latach późniejszych wiatrak, gorzelnia i gospoda. W XIX w. powstała tu cukrownia a sama osada była najszybciej rozwijającą się miejscowością w regionie, dzięki przemysłowi kamieniarskiemu i rolnictwu. W 1944 r. powstał tu obóz pracy dla kobiet – filia Gross-Rosen. Po wojnie Graby zachowały swój podmiejski charakter, przemysł kamieniarski nadal się rozwijał specjalizując się w produkcji nagrobków i detali kamieniarskich. Jednak przede wszystkim – rolnictwo było a głównym źródłem utrzymania tutejszej ludności.

 

1 thought on “Graby najstarszą wsią w Polsce? [FOTO]

  1. Tytuł tego artykułu jest całkowicie absurdalny! Na terenie powiatu świdnickiego jest kilka wsi, które są znacznie starsze od Grabów, czy też Grabiny, jak czasami wieś ta jest nazywana. Np. Biała wspomniana została już w 1193 r. Boleścin w tym samym 1193 r. Buków w 1245 r. Bystrzyca Dolna w 1150 r. Można by w tym miejscu przytoczyć więcej przykładów. Ale tania sensacja, stawianie pomników i składanie pod nimi wieńców, jak widać, stało się bardzo popularnym zajęciem dla gawiedzi. Najlepiej jeszcze, gdy zostanie podparte autorytetem Kościoła i pokropione wodą święconą… Aż żal patrzeć na to wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *