Góra pełna wrażeń

Zdobycie Ślęży to najbardziej oczywisty sposób na spędzenie wolnego czasu w okolicy Sobótki. Z pewnością jednak nie jedyny. W usytuowanym u stóp góry miasteczku i pobliskich miejscowościach czekają liczne atrakcje, które sprawią, że weekendowa wycieczka w rejon „Śląskiego Olimpu” stanie się wspaniałą wakacyjną przygodą.

Podróż w czasie

Zamek Sobótka Górka w Sobótce Zachodniej

Położony zaledwie 30 km od Wrocławia Masyw Ślęży to miejsce, które zachwyca pięknem krajobrazu i bogactwem natury, pozwalając odpocząć od zgiełku miasta i na chwilę zwolnić tempo. Sprzyjają temu również pamiątki dawnych czasów, które można tu spotkać na każdym kroku – począwszy od prasłowiańskich kamiennych rzeźb, przez średniowieczne krzyże ukryte w leśnych zaroślach i przydrożne kapliczki rozsiane wśród pól i łąk, po zabytki architektury.

Sobótka była najstarszą osadą targową na Śląsku – pierwsze wzmianki o niej pojawiły się już na początku XII w., kiedy to nosiła nazwę Sabath. Prawa miejskie otrzymała z rąk Henryka Brodatego w 1221 r. W samym mieście – uznanym za ośrodek historyczny – znaleźć można wiele wartych zobaczenia budowli. Nad niewielkim rynkiem góruje majestatyczny, XIX-wieczny ratusz, a kilka kroków dalej wznosi się kościół św. Jakuba z zachowanym fragmentem romańskiego portalu i wmurowanym kamiennym lwem z XII w. Z kolei w sanktuarium św. Anny przy ul. Świdnickiej podziwiać można cztery późnogotyckie polichromowane rzeźby drewniane z początku XVI w. Niedaleko rynku znajduje się dawny szpital Augustynów z 1568 r., w którym swoją siedzibę ma Muzeum Ślężańskie, a w Sobótce Zachodniej – imponujący zamek Sobótka Górka, którego historia sięga XII w.

Poza miastem również nie brakuje atrakcji dla entuzjastów historii sztuki. Na szczycie Ślęży czeka na nich pogański posąg niedźwiedzia, który stał się niekwestionowanym symbolem góry i położonego u jej stóp miasta. Warto też zwrócić uwagę na dwa budynki – schronisko z 1908 r. oraz odrestaurowany Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny ze szklaną podłogą, w którego podziemiach podziwiać można ruiny zamku piastowskiego. W planie wycieczki miłośników archeologii nie powinno również zabraknąć rezerwatu w Będkowicach na wschodnim zboczu góry, gdzie zachowało się stare grodzisko i cmentarzysko z kurhanami datowanymi na VIII-IX w.

Pieszo, konno, na rowerze

W okolicy osiedla Lokum Monte panują idealne warunki do aktywnego wypoczynku

Lato sprzyja aktywności, zwłaszcza w ciepłe, słoneczne dni. Masyw Ślęży to idealne miejsce dla amatorów pieszych wędrówek i wycieczek rowerowych. Ci zaś, którzy od dwóch kółek wolą cztery kopyta, mogą skorzystać z oferty miejscowego Towarzystwa Jeździeckiego „Horyzont”.

Okolice Sobótki obfitują w trasy o różnym poziomie trudności – od łagodnych, idealnych na rodzinne spacery, po prawdziwie górskie szlaki, których atrakcją są wyznaczone punkty widokowe. Wyprawę urozmaicą również specjalnie przygotowane ścieżki tematyczne, prowadzące m.in. szlakiem pałaców, pamiątek archeologicznych czy Doliną Rzeki Ślęży. Część z nich została zaplanowana w taki sposób, by przybliżyć uroki Ślężańskiego Parku Krajobrazowego oraz bogactwo jego flory i fauny.

Piękno krajobrazu, bliskość natury i świeże powietrze sprawiają, że Masyw Ślęży i Sobótka to nie tylko popularny cel wyjazdów rekreacyjnych, ale także idealne miejsce do życia dla wszystkich, którzy cenią spokój, przestrzeń i czerpią radość z kontaktu z przyrodą – mówi Bartosz Kuźniar, Prezes Zarządu Lokum Deweloper. – Z myślą o takich nabywcach realizujemy osiedle Lokum Monte. Kameralna zabudowa w otoczeniu Ślężańskiego Parku Krajobrazowego to wygodna alternatywa dla domu za miastem, zapewniająca z jednej strony dostęp do infrastruktury miejskiej w najbliższej okolicy, z drugiej – do lasów, tras rowerowych i wielu atrakcji pozwalających aktywnie spędzać czas – dodaje.

Storczyki i paź królowej

Ślężański Park Krajobrazowy, utworzony w 1988 r., swoim zasięgiem obejmuje Masyw Ślęży (góry: Ślęża, Radunia i Wzgórza Oleszeńskie), Wzgórza Kiełczyńskie i Jańską Górę, czyli obszar blisko 16 tysięcy hektarów. To tereny niezwykle wartościowe pod względem przyrodniczym i krajobrazowym, o czym świadczy fakt, że wyznaczono tu aż trzy rezerwaty przyrody. Jeden z nich, Łąka Sulistrowicka, należy do najcenniejszych rezerwatów florystycznych na Dolnym Śląsku.

Przemierzając ścieżki parku krajobrazowego, napotkamy imponujące okazy dębów i buków, a także piękne kwiaty – lilię złotogłów, konwalię majową, naparstnicę zwyczajną oraz gatunki storczykowate, np. buławnika wielkokwiatowego. Równie bogaty jest tutejszy świat zwierząt – przy odrobinie szczęścia dostrzeżemy pazia królowej, puchacza czy gronostaja.

Z powietrza

Góra Ślęża nazywana Śląskim Olimpem

Okolice Masywu Ślęży zwiedzać można na różne sposoby, również te mniej typowe. Taką możliwość daje Aeroklub Dolnośląski w Mirosławicach, który oferuje loty widokowe, a także loty szybowcem i motolotnią, pozwalające podziwiać malowniczy krajobraz z zupełnie innej perspektywy. Tuż obok lotniska swoją siedzibę ma Centrum Sportów Lotniczych Olympic Skydive. To wyjątkowe miejsce dla amatorów silnych emocji – mogą tu zrealizować marzenie o skoku ze spadochronem albo sesji w tunelu aerodynamicznym.

Liny i dołki

Doskonałym pomysłem na wspólną rodzinną zabawę w wolny dzień jest wizyta w parku linowym położonym u podnóża Wieżycy. To nie tyko rozrywka na świeżym powietrzu, ale także świetny trening, który może zastąpić siłownię albo fitness. Miejsce to z pewnością będą chętnie odwiedzać mieszkańcy osiedla Lokum Monte, którzy do parku linowego dotrą spacerem w zaledwie 10 minut.

Wszystkim spragnionym mocnych wrażeń i dużej dawki adrenaliny proponujemy rozrywkę dla całej rodziny w Parku Linowym „Wieżyca”. Są to 3 trasy o różnej skali trudności, tor tubingowy, zjazd tyrolski oraz dla najmłodszych – mini park siatkowy „Pajęcza Sieć” – zaprasza Katarzyna Leśniewska z Domu Turysty pod Wieżycą, przy którym działa park linowy. Specjalną propozycję ma również dla dorosłych gości – Posiadamy własny Browar Restauracyjny „Wieżyca”, gdzie ważymy kilka rodzajów piwa z myślą o koneserach tego złocistego trunku. Wszystkie nasze piwa dostępne są w Domu Turysty „Pod Wieżycą” – dodaje.

Ci, którzy od lin wolą dołki, atrakcyjną dla siebie rozrywkę znajdą w Jędrzejowicach nieopodal Sobótki. Na stoku Ślęży rozpościera się pole golfowe Gorko Golf & Country Club, które zaprasza nie tylko doświadczonych graczy, ale także osoby rozpoczynające przygodę z tym sportem. Jego tajniki przybliżą kursy dla początkujących organizowane w ramach akademii golfa. Klub zaprasza również na korty tenisowe i jazdę konną.

Nad wodą

Zalew Mietkowski – popularne miejsce wśród miłośników sportów wodnych

Po sportowych emocjach dobrze jest odpocząć, a nic tak nie sprzyja wakacyjnemu relaksowi, jak leniuchowanie na plaży. Znajdziemy ją nad Zalewem Sulistrowickim, gdzie działa kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodnego, a także nad Jeziorem Mietkowskim. Drugi z wymienionych akwenów jest szczególnie atrakcyjny dla miłośników sportów wodnych – ze względu na jego wielkość oraz panujące przez cały sezon dobre warunki wietrzne, można tu żeglować, uprawiać windsurfing i kitesurfing, ale też spokojnie popływać kajakiem czy wędkować. W okolicach Masywu Ślęży coś dla siebie znajdą zarówno amatorzy górskich wycieczek, jak i sportów wodnych, miłośnicy zabytków i kontaktu z naturą, spragnieni adrenaliny i leniwego odpoczynku. Wszystkie zalety tego rejonu miały wpływ na decyzję o wyborze miejsca pod budowę osiedla Lokum Monte. Nowoczesna inwestycja położona w otoczeniu Ślężańskiego Parku Krajobrazowego nie tylko zapewni mieszkańcom bliskość natury i malownicze widoki, ale także bezpieczną przestrzeń pozwalającą aktywnie spędzić czas blisko domu i zrelaksować się po intensywnym dniu.


artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *