Gołębiewski porzucił SLD

golebiewski-archiwum

golebiewski-archiwumDługoletni działacz Sojuszu wziął rozbrat z partią. Henryk Gołębiewski, ikona SLD, postanowił wystąpić z ugrupowania. Bo zamierza w najbliższych wyborach na prezydenta Wałbrzycha poprzeć Romana Szełemeja.

Długoletni działacz Sojuszu wziął rozbrat z partią. Henryk Gołębiewski, ikona SLD, postanowił wystąpić z ugrupowania. Bo zamierza w najbliższych wyborach na prezydenta Wałbrzycha poprzeć Romana Szełemeja.golebiewski-archiwum

Aktualni członkowie SLD bagatelizują ruch swojego byłego partyjnego kolegi, mówiąc, że to niewiele znaczący fakt. Gołębiewski nigdy natomiast nie ukrywał, że popiera pomysły i osobę obecnego gospodarza Wałbrzycha, Romana Szełemeja, który w walce o reelekcję zmierzy się w listopadowych wyborach m.in. z Szymonem Heretykiem, przedstawicielem… SLD. Zresztą w piśmie informującym o rezygnacji były poseł i senator Sojuszu wyraźnie wskazuje przyczyny swojego kroku. – Przed trzema laty nie musiałem występować z partii, popierając kandydaturę Romana Szełemeja, bo wówczas nikt z SLD nie kandydował na prezydenta miasta. Teraz sytuacja jest inna i żeby być w zgodzie ze statutem Sojuszu, musiałem tak postąpić – informuje Henryk Gołębiewski.

Czy jest to nóż wbity w plecy? W pewnym sensie tak, ale trzeba pamiętać, że Henryk Gołębiewski od dawna jest stronnikiem obecnie urzędującego prezydenta. Poza tym zgodnie z decyzją władz powiatowych i miejskich SLD postanowiliśmy, że każdego kto będzie działał na rzecz innego komitetu lub popierał innego kandydata na prezydenta miasta, będziemy skreślać z listy członków partii – mówi Szymon Heretyk.

Henryk Gołębiewski (72 lata) ukończył studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Pracował później jako nauczyciel w Zespole Szkół Mechanicznych w Wałbrzychu, następnie był jej dyrektorem. W połowie lat 70. został zatrudniony w kuratorium oświaty. Ma za sobą bogatą karierę samorządową. W latach 1985-1990 był prezydentem Wałbrzycha. W latach 1990-1993 szefował Wydziałowi Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Wojewódzkiego w Wałbrzychu. Przez kolejne 4 lata sprawował funkcję wojewody. W wyborach parlamentarnych w 2001 został senatorem, następnie złożył mandat i został marszałkiem Dolnego Śląska. W końcu został wiceministrem edukacji. Henryk Gołębiewski zasiadał dwukrotnie w ławach poselskich – VI i VII kadencji Sejmu.

Przypomnijmy, że przed dwoma laty z SLD zostali wyrzuceni radni, którzy poparli prezydencki pomysł likwidacji szkół. Wtedy z Sojuszem pożegnali się m.in. Danuta Marosz, Jerzy Krzyżowski czy Zdzisław Dobrowolski, długoletni działacze SLD.

Źródło: „Tygodnik Wałbrzyski”, foto: archiwum

{fcomment}

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *